Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Mária Tarišková
07.09.2022

Program o zdravom stravovaní detí opäť mieri do škôl

Program zdravej výživy „Viem, čo zjem,“ sa už po siedmy krát vracia do základných škôl. Formou projektu alebo voliteľného predmetu sa deti hravou formou učia o zdravej výžive a pohybe.

Foto: Viem, čo zjem

Bratislava 07.09.2022 (Skolske.sk/OTS)

Minulý školský rok sa do programu zapojil rekordný počet žiakov z celého Slovenska, viac než 20 000. Pridať sa k nim môžete aj v tomto školskom roku. Pripravená je zábavná súťaž a jedna zo škôl, ktoré si voliteľný predmet zaradí do svojho rozvrhu môže vyhrať poukážku na kúpu cvičebných pomôcok v hodnote 500€.  

Školy si majú možnosť vybrať medzi projektom a voliteľným predmetom, ktorý si môžu do svojho rozvrhu zaradiť v rámci disponibilných hodín. Pre učiteľov sú pripravené metodické a pracovné listy, prezentácie a tiež interaktívne lekcie, ktoré podnecujú pozornosť žiakov a témy  vysvetľujú zaujímavým spôsobom. „Okrem všetkých popísaných výhod je ďalšou z predností programu aj to, že môže byť použitý tak na prezenčnej výučbe, ako aj online,“ hovorí koordinátorka projektu Romana Takáčová. „Vieme, že v ostatných rokoch boli komplikácie kvôli nepriaznivej epidemiologickej situácii. Školy teraz hovoria o možných problémoch v súvislosti s vysokými cenami energií a dopadom na ich chod v zimných mesiacoch. Práve v tom spočíva výhoda programu „Viem, čo zjem“, že sa môže vyučovať podľa aktuálnej potreby, prezenčne aj online.“

Voliteľný predmet
Voliteľný predmet si môžu základné školy zaradiť do rámcového učebného plánu prostredníctvom disponibilných hodín pre 4., 5. a 6. ročníky. Každá škola, ktorá sa zaregistruje do voliteľného predmetu v školskom roku 2022/2023 bude automaticky zaradená do losovania o kupónovú poukážku na kúpu cvičebných pomôcok pre školu v hodnote 500 eur. Učivo je tiež možné využívať v rámci záujmových krúžkov alebo ako doplnok výučby. Učebné materiály sú školám k dispozícii zdarma v rozsahu 37 vyučovacích hodín. Boli vytvorené v súčinnosti so Štátnym pedagogickým ústavom SR a ich výhodou je, že sú komplexné, čiže učitelia si už nič ďalšie nemusia pripravovať.

V prípade, že sa škola rozhodne pre voliteľný predmet „Viem, čo zjem“, získa prístup k učebným materiálom po registrácii na webovej stránke: https://www.viemcozjem.sk/volitelny-predmet/registracia-do-volitelneho-predmetu/

Projekt
Projektová forma ponúka priestor priblížiť žiakom tému zdravej výživy voľnejšie a v menšom rozsahu, v rámci šiestich vyučovacích hodín. Projekt je určený pre 3. – 6. ročníky základných škôl a pozostáva zo šiestich tematických celkov, vďaka ktorým sa žiaci oboznámia s témami, ako je vyvážená strava, pitný režim, ovocie a zelenina, riziká nevhodného stravovania, energia či hygiena potravín.  

Základné školy, ktoré sa rozhodnú pre variant projektu, sa môžu registrovať na webovej stránke:  https://www.viemcozjem.sk/projekt/registracia-do-projektu/
Okrem toho sa zapojené triedy môžu v priebehu školského roka dobrovoľne zapojiť aj do súťaže a hrať o cvičebné pomôcky pre svoju školu v hodnote 500, 300 a 200 eur.

Program „Viem, čo zjem“ sa realizuje s podporou spoločnosti Nestlé a v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR. Viac informácií je dostupných na internetovej stránke www.viemcozjem.sk.

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]