Autor textu: TASR
22.09.2022

Prídavok na dieťa by sa mal zvýšiť na 50 eur mesačne, novela je v 2. čítaní 

Je veľmi dôležité, aby príspevok na začiatok školského roka kontinuálne pokračoval, skonštatovala jedna z predkladateliek návrhu Petra Krištúfková (Sme rodina).

Ilustračná snímka. FOTO TASR  - Michal Svítok

Bratislava 22. septembra (TASR) - Prídavok na dieťa by sa mal zvýšiť na 50 eur mesačne. Opätovne by sa tiež malo zaviesť jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu posunulo do druhého čítania novelu zákona o prídavku na dieťa, ktorú predložili poslanci koaličnej Sme rodina.

      "Je veľmi dôležité, aby príspevok na začiatok školského roka kontinuálne pokračoval. Týmto sa jeho vyplácanie zachráni, aj keď mu, bohužiaľ, hrozil zánik," skonštatovala jedna z predkladateliek návrhu Petra Krištúfková (Sme rodina). Podľa vlastných slov sa bude snažiť nájsť podporu aj na to, aby bol príspevok poskytovaný všetkým žiakom prvého stupňa. Avizovala tiež, že by chcela príspevok rozšíriť aj pre deti prechádzajúce na druhý stupeň základnej školy a do prvého ročníka strednej školy.

      V januári 2023 podľa Krištúfkovej v prípade schválenia návrhu zákona dostanú rodiny príspevok na každé nezaopatrené dieťa vo výške 50 eur. "Je to o 20 eur viac na každé dieťa, ako je tomu aktuálne," priblížila v stredu na tlačovej konferencii. 

      Zároveň skonštatovala, že v prorodinnom balíčku z dielne Ministerstva financií (MF) SR bolo aj zvýšenie prídavku na dieťa na sumu 40 eur, pričom zákon je aktuálne na Ústavnom súde SR. "Naša novela novelizuje platné znenie zákona, ktorý je na Ústavnom súde, bez ohľadu na to, ako Ústavný súd rozhodne," dodala.

      Ďalej by sa podľa návrhu náhradné výživné pre siroty, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok alebo je nižší ako náhradné výživné, malo považovať za príjem na poskytovanie opakovaného príspevku dieťaťu v náhradnej starostlivosti. Okrem toho by úrad práce, sociálnych vecí a rodiny mohol platby výživného určeného k rukám úradu previesť na samostatný účet vzhľadom na to, že tieto finančné prostriedky patria dieťaťu a nemôžu byť vrátené do štátneho rozpočtu. Opakovaný príspevok dieťaťu by sa mal zároveň poskytovať preddavkovo, ak sa koná o náhradnom výživnom pre siroty.

      Návrh by mal mať vplyv na rozpočet Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. V budúcom roku by podľa predloženého materiálu predstavoval viac ako 17,3 milióna eur, na rok 2024 takmer 17,4 milióna eur a na rok 2025 približne 17,4 milióna eur.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]