Autor textu: TASR
04.10.2022

J. Horecký: Mojím veľkým cieľom je, aby školstvo nepripomínalo charterový let 

Horecký uviedol, že sú veci, ktoré musí riešiť bezodkladne, ide najmä o zvýšené prevádzkové náklady škôl za energie. 

Na snímke nový minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký, 4. októbra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Bratislava 4. októbra (TASR) – Cieľom nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého je, aby školstvo nepripomínalo charterový let. Uviedol to počas utorkovej tlačovej konferencie po jeho vymenovaní do funkcie prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou s tým, že pre budúcnosť Slovenska potrebujeme teraz prvotriedne školstvo, čo sa týka podmienok, obsahu a foriem vzdelávania, ale aj výsledkov.  

      Horecký uviedol, že sú veci, ktoré musí riešiť bezodkladne, ide najmä o zvýšené prevádzkové náklady škôl za energie. "Budeme to musieť dosledovať," povedal s tým, že bude potrebné previesť školy cez túto krízu. Poukázal tiež na to, že škola má potenciál byť skvelým miestom pre život a prácu. Tvrdí, že chce, aby sa deti tešili do školy. "Aby učitelia mohli byť hrdí nielen na svoje povolanie, ale aj na výsledky svojich žiakov a ich ďalší naplnený život," povedal nový šéf rezortu školstva. 

      Poukázal aj na ďalšie priority, ide najmä o ciele plánu obnovy či kurikulárnu reformu. Spomenul aj vysokoškolskú reformu, ktorú je podľa jeho slov potrebné dotiahnuť do konca. 

      Horecký povedal, že sa rád stretne s bývalým ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS). Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) uviedol, že nový šéf rezortu školstva bude mať jeho plnú podporu, tú mal podľa jeho slov aj bývalý minister školstva Gröhling. Poukázal na to, že vzdelávanie, ale aj zdravotníctvo sú prioritou tejto vlády. 

      Heger poznamenal, že na uvoľnený post šéfa rezortu školstva nehľadal pravičiara, ľavičiara, konzervatívca ani liberála, ale hľadal odborníka. Poukázal na jeho dlhoročné pôsobenie v oblasti školstva, označil ho aj za inovátora. "Je to nespochybniteľný odborník s viac ako 20-ročnou skúsenosťou v školstve," uviedol premiér. Poukázal na to, že je aj skúseným manažérom. "Som rád, že tento človek zasadne na stoličku rezortu školstva," povedal. Zároveň poďakoval za prácu aj bývalým štátnym tajomníkom. 

      Konkrétne mená nových štátnych tajomníkov rezortu školstva zatiaľ nekonkretizoval. Heger i Horecký potvrdili, že by mohli byť vymenovaní vládou čo najskôr. 

      Prezidentka Čaputová v utorok v Prezidentskom paláci vymenovala nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého. Doteraz bol vedením rezortu školstva dočasne poverený premiér Heger.  

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]