Autor textu: OTS
23.11.2022

Takmer 200 rokov zábavy 

Hry sú pre rodiny dôležitejšie než si myslíme. Viedenská spoločnosť ponúka zábavu pre všetkých už takmer 200 rokov. 

Foto: Piatnik

Bratislava 23.11.2022 (Skolske.sk/OTS)

Odborníčka na spoločenské hry Štěpánka Zoubková priblížila, ako sa z malej dielne na výrobu ručne maľovaných kariet stala spoločnosť, ktorej hry milujú milióny ľudí.
 
Spoločenské hry sa opäť stali fenoménom dnešnej doby. Ľudia si ich zobrali do rúk aj počas pandémie. Viete konkurovať dnešnej digitálnej dobe?
Určite môžeme, pretože spoločenské hry ľudí učia komunikovať, spolupracovať a tráviť čas spoločne. Nie je to o tom, že odložíte dieťa k počítaču alebo k tabletu. Ide o to, aby ste spoločne užívali voľný čas a zábavu. Rodiny, ktoré sa hrajú majú lepšie vzťahy, lepšie komunikujú, deti sa zároveň neboja rodičov, keďže ich budú poznať aj v pozícii, keď im niečo nejde. V neposlednom rade sa naučia prehrávať.
 
Veľa hier už dnes má aj digitálnu verziu.
Presne tak. Samozrejme, že digitálne hry sú obrovský trh a fenomén, ale nedá sa to celkom porovnať s klasickou hrou. Myslím si, že by sme to nemali vnímať ako konkurenciu. My sme vždy radi, keď sa ľudia hrajú. Je dôležité, aby z toho mali ľudia radosť a užili si spoločnú zábavu.
 
Spoločnosť Piatnik vyrába hry už takmer 200 rokov. Čo je tajomstvom úspechu?
Nie je to celkom tak– takmer 200 rokov vyrába karty. Hry a puzzle začala spoločnosť vyrábať v 60 rokoch minulého storočia. Tajomstvom úspechu je to, že dbáme striktne na kvalitu a nikdy nie na kvantitu, je to rodinná firma a vždy sa každý krok veľmi zvažuje. Kladie sa dôraz na dlhodobé vzťahy, či už obchodné alebo aj u zamestnancov.
 
Pôvodne vyrábala firma len ručne maľované hracie karty, kedy sa sortiment hier rozšíril?
Viedenská  továreň na výrobu hracích kariet bola založená v roku 1824 ako malá dielňa, kde sa ručne maľovali karty. Pre rodinu PIATNIK všetko začalo v roku 1839, keď do spomínanej dielne nastúpil Ferdinand Piatnik – mimochodom rodák z Budapešti, ktorý neskôr študoval v Bratislave. Ferdinand prevzal spoločnosť a o pár rokov neskôr sa oženil s vdovou po pôvodnom majiteľovi. V 90 rokoch 19. storočia prebral vedenie spoločnosti syn Rudolf, keďže bolo potrebné modernizovať výrobu na strojovú, firma sa odsťahovala do nových, moderne vybavených priestorov, kde sídli dodnes. Práve v tých rokoch začala firma expandovať. Najprv kúpila továreň na výrobu kariet v Budapešti a v roku 1898 firmu  v Prahe. Aby bol dostatočne zaistený materiál pre výrobu kariet, firma kúpila v roku 1907 továreň na výrobu papierov v Slovinsku. O 20 rokov neskôr už fungovala továreň na výrobu kariet v poľskom Krakove.
 
​​​​​​​

Do akej miery zasiahla spoločnosť a výrobu kariet druhá svetová vojna?
Druhá svetová vojna spôsobila veľké škody. Postupným znárodňovaním stratila firma svoju pobočku v Prahe, a tým aj o tradičné veľmi významné postavenie na československom trhu. V Maďarsku a Poľsku mal vývoj podobný scenár. Firma sa následne sústredila na rozvoj viedenskej továrne a budovanie obchodných vzťahov v európskych krajinách a v USA. V 60-tych rokoch už vyrábala spoločenské hry a puzzle. Vďaka neutíchajúcemu zápalu, ktorý má rodina v génoch, sa spoločnosť dočkala politických zmien a začiatkom 90. rokov sa opäť usadila v Česku, Maďarsku, ale aj v Nemecku. Do dnešného dňa stoja na čele firmy priami potomkovia Ferdinanda Piatnika. Okrem tradičných hier a kariet sa naďalej venujú vývoju nových spoločenských hier, spolupracujú s mnohými odborníkmi, angažujú sa v rôznych akciách zameraných na deti a mládež.
 
Vlajkovou loďou je hra Activity, koľko kusov ste už predal?
Celkovo sa predalo 11 miliónov kusov, je to aktuálne číslo.
 
Spoločnosť dbá aj o tradície. Môžeme to vidieť pri kartových hrách. Zaujímajú sa ľudia aj o takéto hry?
Áno, o karty je stále veľký záujem. Kartové hry sú zaujímavejšie pre rodiny, pretože sú rýchle, jednoducho sa ich naučia hrať a dajú sa uložiť všade. Deti si ich môžu zobrať všade na návštevu, do školy, na chatu či do tábora.
 
O spoločnosti Piatnik
Spoločnosť Piatnik sa venuje výrobe hracích kariet, spoločenských hier a skladačiek puzzle. Medzi jej najznámejšie produkty patrí celosvetovo obľúbená hra Activity. Vďaka takmer 200 ročným skúsenostiam pri výrobe hier či kariet spája tradíciu s modernými technológiami a využíva len tie najkvalitnejšie materiály. S celosvetovou ročnou produkciou 25 miliónov hracích kariet, 1 miliónom stolových hier a 1 miliónom skladačiek puzzle dokazuje, že spoločenské hry nestratili nič na svojej príťažlivosti. Prostredníctvom siete exkluzívnych partnerov spoločnosť Piatnik pôsobí v 60 krajinách sveta. Viac informácií nájdete na www.eshop-piatnik.cz.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]