Autor textu: TASR
24.01.2023

Na SPU v Nitre vznikne Živé laboratórium zelených inovácií

Súčasťou laboratória budú podľa slov Tótha zelené inovácie a prírode blízke riešenia, ktoré sú v súčasnej inovatívnej praxi uplatňované vo svete aj na Slovensku.

Na archívnej snímke SPU v Nitre. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Nitra 24. januára (TASR) – V Ústave krajinnej architektúry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre vznikne Živé laboratórium zelených inovácií. Jeho zriadenie bude trvať približne 18 mesiacov. Vybudované bude v rámci projektu RelmaGlne Living Lab, financovaného z nórskych grantov, informoval vedúci ústavu krajinnej architektúry Attila Tóth. Výška poskytnutého grantu na implementáciu projektu je 171.000 eur.
        
Projekt je zameraný na integráciu výskumne orientovaného vzdelávania v krajinnej architektúre a na uplatnenie súčasných prístupov v boji s klimatickými zmenami. Má napomôcť adaptovať sa na zmenené podmienky klímy a skvalitneniu životného prostredia. Partnerom projektu, v rámci ktorého vznikne interaktívne Živé laboratórium zelených inovácií, je Vysoká škola pre zelený rozvoj v nórskom Bryne a Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru, o. z.
        
Súčasťou laboratória budú podľa slov Tótha zelené inovácie a prírode blízke riešenia, ktoré sú v súčasnej inovatívnej praxi uplatňované vo svete aj na Slovensku. Ťažiskovým pilierom bude zelená strecha, zelené steny, vodozádržné opatrenia a iné zelené inovácie, napríklad trávno-bylinné spoločenstvá, kvitnúce lúky, rôzne vodopriepustné, vegetačné či spevnené povrchy. "Cieľom je, aby študentom, pedagógom a spolupracovníkom z projekčnej a realizačnej praxe, z malých a stredných podnikov priniesli prototypy riešení, ktoré môžu byť inšpiratívne a pre všetkých môžu poskytnúť aj vzdelávací priestor," povedal Tóth.
        
Viceprezident Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru na Slovensku Ján Rapan skonštatoval, že na Slovensku je 52 percent bytového fondu v budovách postavených do roku 2000. "Ide o štyri milióny štvorcových metrov. Tie v našich mestách spôsobujú efekt podobný saune. Tieto priestory, obytné domy, ale aj školy, úrady, technologické parky, treba zazeleniť," povedal.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Február 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]