Autor textu: TASR
16.02.2023

VIDEO: Nová scéna premiéruje Williamsovu Hru pre dvoch

Podľa dramaturgičky Andrey Bučko môže Hra pre dvoch priniesť zdieľanú skúsenosť pocitov, s ktorými sa mnohí pasovali aj počas pandémie, tiež po správach o vojne na Ukrajine.

Na snímke herci Zuzana Haverda (Clare) a Lukáš Pišta (Felice) počas verejnej generálky hry Tennesseeho Williamsa Hra pre dvoch. FOTO TASR - Dano Vesel

Bratislava 16. februára (TASR) - Bratislavské Divadlo Nová scéna (DNS) premiéruje vo štvrtok v Štúdiu Olympia Hru pre dvoch z pera amerického dramatika Tennesseeho Williamsa. "Uchvátila ma autorovým experimentálnym prístupom, človek má miestami pocit, že číta akúsi poetickú variáciu Čakania na Godota alebo nejaký málo známy titul Eugena Ionesca," hovorí režisér komornej inscenácie Tomáš Procházka. V hre, ktorá doteraz nebola uvedená na Slovensku ani u našich českých susedov, účinkujú Zuzana Haverda a Lukáš Pišta.
        
Haverda hosťuje na Novej scéne po prvýkrát. "Je to pre mňa prvé naozajstné divadlo, tak to cítim, je to nadčasový nádherný text. Do Clare som spojila aj svoje životné traumy," prezradila herečka. Pišta zaradil inscenáciu medzi svoju najkrajšiu činohernú skúsenosť. "Felice bol pre mňa prvá veľká činoherná postava, naučil ma byť maximálne sústredený, dbať na to, aby bolo rozumieť každé slovo. Náročné na postave Feliceho bolo všetko, no najmä herecké strihy, zmena do iných postáv, udržanie tempa," poznamenal.


        
Tragifraška na hranici psychologického trileru sleduje príbeh dvoch hercov Clare a Feliceho, ktorých na konci turné opúšťa ich herecká spoločnosť, ostávajú napospas jeden druhému, aby odohrali jedinú inscenáciu, ktorú v tomto zložení môžu hrať - Hru pre dvoch, príbeh súrodencov, ktorých spája hrôzostrašná minulosť. "Je to príbeh dvoch bytostí, ktoré nedokážu žiť vo svojej vlastnej koži, a preto si vytvárajú rôzne charaktery a rôzne postavy, aby čo najviac oddialili svoju vlastnú bolestnú realitu," priblížil Procházka. Williamsova Hra pre dvoch je podľa neho aj príbeh dvoch traumatizovaných ľudí, ktorí "sa nedokážu pohnúť z miesta a nevedia ako ďalej". V charaktere postavy Clare zachytil autor črty svojej sestry Rose, s ktorou mal veľmi blízky vzťah a ktorá trpela schizofréniou, v postave Feliceho sú to črty samotného Williamsa.


        
Podľa dramaturgičky Andrey Bučko môže Hra pre dvoch priniesť zdieľanú skúsenosť pocitov, s ktorými sa mnohí pasovali aj počas pandémie, tiež po správach o vojne na Ukrajine či o ekonomickej kríze. "Má čo povedať v dnešnej dobe," dodala k titulu, ktorým DNS nadväzuje na líniu inscenácií "Off Nová scéna" v Štúdiu Olympia. Dostávajú v nej šancu aj nové divadelné žánre a mladá generácia najtalentovanejších tvorcov.

​​​​​​​

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]