Autor textu: Ľuboš Lukáč
28.02.2023

Iniciatíva Rozumieme nadaným učí deti logopédiu zábavne

Skvelý spôsob rozvoja slovnej zásoby objavili deti zo Základnej školy na Bajkalskej ulici v Prešove. Pomáhal im pri tom na slovo vzatý odborník - logopéd Centra poradenstva a prevencie v Sabinove Ľuboš Lukáč, ktorý hodiny logopédie viedol.

Foto: Alena Kažimírová

Logopédia nie je len pre predškolákov
Väčšina ľudí si pod slovom logopéd automaticky predstaví zrkadlo a odborníka (logopéda) pracujúceho s predškolákom, ktorý sa spravidla učí l alebo r a snaží sa odstrániť „šušlanie“, či napraviť nesprávnu výslovnosť. O tom, že narušená komunikačná schopnosť sa zďaleka netýka iba predškolákov, sa môžeme presvedčiť nielen v logopedických ambulanciách, ale aj v každodennom živote. „Cieľom logopédie je dosiahnutie správneho vývinu reči, predchádzanie poruchám a chybám reči a odstraňovanie už vzniknutých rečových porúch,“ vysvetlil Ľuboš Lukáč, dlhoročný logopéd a pedagóg intelektovo nadaných detí.

Projekt je vhodný na hodiny slovenčiny, rozvíja verbálne a logické myslenie
Projekt Logopédia zábavne z dielne Iniciatívy Rozumieme nadaným ponúka základným školám cvičenia a stratégie, ktoré je možné  využiť pri učení. Stretnutia s logopédom a žiakmi sú obohatením vyučovacieho procesu. „Jednoduché logopedické cvičenia podnecujú a vedú deti k správnej výslovnosti a rozvoju slovnej zásoby. V neposlednom rade tiež rozvíjajú logické myslenie,“ vysvetlil odborník. Netradičné hodiny „logopédie zábavne“ alebo „zábavnej logopédie so štipkou rozumu“ zažili žiaci 3.-4. ročníka Základnej školy na Bajkalskej ulici v Prešove.

pic
Foto: Alena Kažimírová

Pri hre so slovami sa zahrali a nasmiali
Stretnutie s logopédom prebiehalo v rámci štyroch výučbových blokov, ktoré tvorili: hry na rozvíjanie slovnej zásoby, hry a cvičenia na rozvoj vyjadrovania, hry zamerané na rozvoj fonematického uvedomovania a zábavné hádanky a hlavolamy. Spoločne s pozvaným logopédom sa deti zhostili úlohy znamenite. Nechýbali dychové cvičenia, ktorých cieľom je prehĺbenie dýchania a zvládnutie fyziologicky správneho nádychu a výdychu pri hovorení. Dôležitým predpokladom pre správnu výslovnosť hlások je tiež artikulačná obratnosť hovoridiel, stretnutia sa preto venovali rozvoju slovnej zásoby. Súbor logopedických aktivít vhodne doplnila individuálna i skupinová práca žiakov.

Logopédia v škole vedie k správnej výslovnosti
O netradičné hodiny zábavnej logopédie je v školskom roku 2022/2023 obrovský záujem. Po začiatočnom overení projektu a aktivít v prešovských Kluboch nadaných detí sa hodiny rozvoja slovnej zásoby realizujú na ďalších školách. „Jednotlivé aktivity majú veľký význam pre rozvoj reči a myslenie detí. Aktivujú, obohacujú slovnú zásobu, zlepšujú fonematický sluch, vštepujú záujem a lásku k jazyku,“ priblížil Ľuboš Lukáč. Základná škola na Bajkalskej ulici v Prešove preto v spolupráci s autormi projektu Logopédia zábavne pokračuje. Zároveň spoločne pripravujú ďalšie aktivity zamerané na rozvoj žiakov. „Logopédia je dôležitá pre rozvoj reči detí. Ten sa pozitívne prejavuje nielen na výsledkoch žiakov v jednotlivých predmetoch, ale aj v bežnom živote a pomáha rozvíjať vzťahy,“ uviedla na margo úspešnej spolupráce špeciálna pedagogička ZŠ Bajkalská Alena Kažimírová.

Ako už bolo spomenuté, projekt Logopédia zábavne je jedným z projektov Iniciatívy Rozumieme nadaným. Okrem neho ponúka viac ako dve desiatky projektov pre nadané deti, pre deti s bystrou úvahou, deti hravé a ochotné rozširovať si obzory všetkými smermi.

​​​​​​​Text: Dušan Guman

pic
Foto: Alena Kažimírová

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]