Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: OTS
31.05.2023

Rozvíjajte u detí kreativitu

Elektronické zariadenia sú nevyhnutnou súčasťou moderného života mladých ľudí. Nadmerné trávenie voľného času na mobile, tablete, či počítači môže podľa odborníkov spôsobiť u detí viaceré problémy. 

Foto: Daiga Ellaby/ Unsplash.com

Bratislava 31.05.2023 (Skolske.sk/OTS)

Narušiť môžu spánok a negatívne vplývať na ich psychiku. Originálnejším  spôsobom trávenia voľného času je hľadanie aktivít, vďaka ktorým môžu deti rozvíjať vlastnú kreativitu. Inšpirujte sa preto aktivitami, v ktorých môžete spoločne nájsť svoju tvorivosť a hravosť.

Byť vlastný príklad pre dieťa
Benefitom kreatívneho spôsobu myslenia je hľadanie nových a originálnych riešení, ktoré môžeme uplatniť v reálnom živote. Jednoducho pozerať sa na veci z inej perspektívy a problémy premeniť na výzvy. Aj v tejto oblasti netreba zabúdať, že je dôležité byť príkladom pre svoje deti. Namiesto jednoduchšej cesty, zabaviť sa s elektronikou, navrhnite činnosti, v ktorých prebudíte prirodzenú tvorivosť a vymýšľanie. Podľa slovenskej ilustrátorky Tiny Minor, sa kreativita dá vytrénovať veľmi jednoducho -  stačí neudupať svoju detskú časť. „Znamená to uchovať si zvedavosť, hravosť, otvorenú myseľ a vieru v malé zázraky. Vďaka tomu je potom možné všetko.“ Aby sme rozvíjali svoju tvorivosť, je potrebné sa jej pravidelne venovať.  Prinášame preto zopár tipov, ako rozprúdiť v rodine kreativitu.

1.Hrajte sa spoločenské hry.
Odborníčka na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik, Štěpánka Zoubková potvrdzuje pridanú hodnotu hier. „Pri spoločenských hrách si deti nielen oddýchnu a zabavia ale rozvíjajú svoju fantáziu, zároveň môžu pomocou logického myslenia vyriešiť rôzne situácie.“ Okrem toho, že spoločenské hry prinášajú rodine zábavný a zmysluplný program, dokážu ju aj spojiť. A hry rozvíjajú i kreativitu detí, zlepšujú pamäť či schopnosť sústrediť sa. Príkladom je aj hra Activity, v ktorej si deti rozvíjajú okrem fantázie aj vyjadrovacie schopnosti a slovnú zásobu.

2. Nakreslite si  spoločný obraz s deťmi.
Jedným zo spôsobov, ako naštartovať spontánnosť a hravosť, je vyjadrenie svojich pocitov cez obraz. „Nemusí to byť rovno veľkolepé umelecké dielo, skúste to len s ľahkosťou. Napríklad cez farebné škvrny alebo jednoduché abstraktné tvary,“ odporúča Tina Minor.
 
3. Vymýšľajte si vlastný príbeh na pokračovanie.
Vytvorte si čarovnú obálku, v ktorej budú rôzne slová. Na začiatku si môžete určiť pravidlá: kto v príbehu bude vystupovať, kde sa bude odohrávať a v akom čase. Ako začnete príbeh rozvíjať, vyberáte postupne slová z obálky a komponujete ich do príbehu. Celý tento príbeh si môžete aj zapisovať. Ak budete túto aktivitu pravidelne precvičovať, môžete si s deťmi za rok vytvoriť svoju čarovnú knižku príbehov.

4. Skúste to cez rýmy.

Kreativita je aj cestou, ako vyjadriť svoje pocity a emócie. Okrem pravidelnej komunikácie pomáha vyjadriť sa aj poetickejšie - cez umenie. Napríklad básňou. Podľa Tiny Minor pomáha si len tak sadnúť a skúsiť vložiť svoje pocity do krátkej jednoduchej básničky, či ste už zažili niečo čo vás nadchlo, alebo rozosmútilo.

5. Vymyslite si svoj vlastný rodinný recept.
Vyberte deťom zopár ingrediencií a skúste spoločne vymyslieť váš vlastný recept na koláč. Okrem tvorivosti ukážete deťom aj schopnosť improvizácie a hľadanie nových riešení, ak nám v kuchyni nejaké suroviny chýbajú. A tiež ukázať im, že sa nemusia báť využiť vo svojom živote nové a netradičné možnosti.

O spoločnosti Piatnik 
Spoločnosť Piatnik sa venuje výrobe hracích kariet, spoločenských hier a skladačiek puzzle. Medzi jej najznámejšie produkty patrí celosvetovo obľúbená hra Activity. Vďaka 190-ročným skúsenostiam pri výrobe hier alebo kariet spája tradíciu s modernými technológiami a využíva len tie najkvalitnejšie materiály. S celosvetovou ročnou produkciou 25 miliónov hracích kariet, 1 miliónom stolových hier a 1 miliónom skladačiek puzzle dokazuje, že spoločenské hry ani v súčasnosti nestratili nič na svojej príťažlivosti. Prostredníctvom siete exkluzívnych partnerov spoločnosť Piatnik pôsobí v 60 krajinách sveta. Viac informácií nájdete na www.eshop-piatnik.cz. 

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]