Autor textu: PaedDr. Helena Rusnáková
23.06.2023

Novozámocký festival detských folklórnych súborov

Malí folkloristi ukázali svoje umenie.

Foto: PaedDr. Helena Rusnáková

„Tradície, zvyky a obyčaje boli a sú naším kultúrnym bohatstvom. Je našou povinnosťou chrániť si toto dedičstvo a zveľaďovať ho. Potrebujeme ho ako most, ako základ našej nádeje do budúcnosti. Rovnako potrebujeme, najmä kvôli deťom a mládeži, obnovovať pamäť národa, nezabúdať na svoje korene. Organizátori novozámockého festivalu detských folklórnych súborov neustále hľadajú inovácie a modernizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu pre spoznávanie folklórnych tradícií a zvykov v našom meste. Sme presvedčení, že práve vo výchove k národným tradíciám ľudia pochopia kultúru svojho spoločenstva a utvrdia sa v nej“.„Tradície, zvyky a obyčaje boli a sú naším kultúrnym bohatstvom. Je našoupovinnosťou chrániť si toto dedičstvo a zveľaďovať ho. Potrebujeme ho ako most,ako základ našej nádeje do budúcnosti. Rovnako potrebujeme, najmä kvôli deťom amládeži, obnovovať pamäť národa, nezabúdať na svoje korene. Organizátorinovozámockého festivalu detských folklórnych súborov neustále hľadajú inovácie amodernizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu pre spoznávanie folklórnych tradíciía zvykov v našom meste. Sme presvedčení, že práve vo výchove k národným tradíciámľudia pochopia kultúru svojho spoločenstva a utvrdia sa v nej“.

Ladislav Dráfi,st.
pic
Foto: PaedDr. Helena Rusnáková

V mesiaci jún sa v Nových Zámkoch tradične koná Novozámocký festival detských folklórnych súborov. Usporiadateľom podujatia je Združenie pre vzdelávanie detí, mládeže a dospelých v spolupráci s Mestom Nové Zámky. Riaditeľ festivalu je Ladislav Dráfi,st.

V tomto roku sa festival uskutočnil v priebehu dvoch dní: 13. a 22. júna. 
​​​​​​​Dňa 13.júna sa v priestoroch Csemadoku stretli s členmi DFS Zlatý levík folklórne skupiny: Kiss Zúgó – pôsobiaca pri ZŠ G.Czuczora, Argyélus – FS pôsobiaca pri MŠ – Óvoda P.Blahu,  Napkozi csoport – DFS pri ZŠ G.Czuczora, Napraforgó – žiaci prvého ročníka ZŠ G.Czuczora. Následne, dňa 22. júna podujatie pokračovalo v priestoroch Kina Mier. Okrem Zlatého Levíka sa predviedli DFS Púčik, pôsobiaci pri ZŠ Nábrežná 95 v Nových Zámkoch, DFS Slniečko – deti z MŠ na Bitúnkovej ulici, DFS Čepček – škôlkari z MŠ na Námestí Gy. Széchényiho, DFS Ratolesť zo ZŠ na Hradnej ulici a Novozámocký mládežnícky a detský folklórny súbor Matičiarik.

Na Novozámockom festivale detských folklórnych súborov v slovenskom jazyku všetci
účastníci v preplnenej sále zaspievali ľudovú pieseň Kopala studienku, kde sa pridali aj žiaci
zo základných škôl hostia, rodičia, seniori z Veku Nádeje. "Touto prekrásnou ľudovou
piesňou vyjadrili svoje emócie, žijú v slobodnej krajine na Slovensku, kde prevláda Mier,
LÁSKA, TOLERACIA A ÚCTA novozámockej multikultúry, ktoré existujú a prekvitajú
v našom meste. Poďakovanie patrí všetkým vedúcim súborov, ktorí deti a mládež vychovávajú udržiavať tradície a zvyky našich predkov v našom prekrásnom meste. Finále Novozámockého festivalu detských folklórnych bude na Oberačkových slávnostiach, kde všetkých čo najsrdečnejšie očakávame 30. septembra 2023, kde uvidíte pestrú paletu neprofesionálneho a profesionálneho folklórneho umenia a plno prekvapenia.“
povedal Ladislav Dráfi, riaditeľ festivalu.
Na záver si všetci zaspievali a zatancovali: Tancuj, tancuj vykrúcaj.
 

pic
Foto: PaedDr. Helena Rusnáková
pic
Foto: PaedDr. Helena Rusnáková
pic
Foto: PaedDr. Helena Rusnáková
pic
Foto: PaedDr. Helena Rusnáková
Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]