Autor textu: Zuzana Mészárosová
27.06.2023

Slávnostné ukončenie úspešného ročníka Ambasádorskej školy Európskeho parlamentu 

Ambasádorská škola Európskeho parlamentu je príkladom úspešnej iniciatívy zameranej posilnenie  aktívneho európskeho občianstva mladých ľudí. 

Foto: Záverečná ceremónia EPAS

Siedmy ročník mimoriadne obľúbeného programu Ambasádorská škola Európskeho parlamentu (EPAS) sa dostal do svojho záveru slávnostnou ceremóniou a odovzdávaním  plakiet a diplomov laureátkam a laureátom EPAS.

pic
Foto: Beseda s europoslancami

Program Ambasádorská škola Európskeho parlamentu je iniciatívou, ktorá sa zameriava na posilnenie povedomia a zapojenie mladých ľudí do európskej demokracie. V priebehu akademického roka 2022/2023 sa program uskutočňoval s veľkým záujmom temer dvoch desiatok stredných škôl na Slovensku, umožňujúc junior ambasádorom a ich spolužiakom rozšíriť svoje vedomosti o fungovaní Európskeho parlamentu a získať cenné skúsenosti v oblasti života v EÚ. Stredoškoláci mali príležitosť spoznať prácu európskych poslancov, zúčastniť sa interaktívnych workshopov, diskusií a simulácií parlamentných rokovaní, či simulovaných volieb do Europarlamentu. Tieto aktivity a skúsenosti im umožnili získať hlbšie pochopenie o fungovaní EÚ, európskych inštitúcií a demokratickom procese v Európe.

pic
Foto: Junior ambasádori EPAS na slávnostnom vyhodnotení 

Záverečná ceremónia sa uskutočnila 19. júna v Bratislave a bola organizovaná Kanceláriou EP na Slovensku. Tento event otvoril a moderoval Robert Sermek, vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Súčasťou slávnostného programu bola diskusia na tému „Rok pred európskymi voľbami“ s poslancami EP Vladimárom Bilčíkom a Miriam Lexmann. Aktivity zapojených ambasádorských škôl vyhodnotila Nina Kališová, koordinátorka programu Neuropea a vyzdvihla ich kvalitu a tvorivosť. Následne všetky školy odprezentovali svoje najlepšie aktivity tomto ročníku: 16 škôl získalo titul Ambasádorská škola EP a odmenou pre junior ambasádorov prvých štyroch víťazných škôl bude návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Víťazi EPAS 2022/2023:
1.     miesto: Gymnázium Ľ. Štúra 26, Michalovce
2.     miesto: Obchodná akadémia Šurany
3.     miesto: Obchodná akadémia Levice
4.     miesto: Gymnázium Golianova 68, Nitra


pic
pic
Foto: EPAS tím z Obchodnej akadémie v Leviciach získal 3. miesto

Ambasádorská škola Európskeho parlamentu priniesla jej účastníkom mnoho benefitov a je príkladom úspešnej iniciatívy zameranej posilnenie ich aktívneho európskeho občianstva.

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]