Autor textu: TASR
15.08.2023

Gröhling: SaS chce presadiť zmenu financovania materských škôl

Exminister školstva Branislav Gröhling zdôraznil, že MŠ sú základom pre ďalšie vzdelávanie detí.

Na archívnej snímke Branislav Gröhling (SaS). FOTO TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 15. augusta (TASR) - SaS chce presadiť zmenu financovania materských škôl (MŠ) tak, aby boli financované štátom podobne ako základné a stredné školy. Informoval o tom podpredseda liberálov a exminister školstva Branislav Gröhling na utorkovej tlačovej konferencii.

"Mestá a obce financujú materské školy, pričom medzery v ich rozpočtoch spôsobené balíčkom si kompenzujú tak, že si chýbajúce peniaze pýtajú od rodičov vo zvýšených poplatkoch za materské školy, školské kluby či základné umelecké školy," skonštatoval Gröhling.

SaS bude preto podľa jeho slov presadzovať zmeny tak, aby boli MŠ financované rovnako ako základné či stredné a dostávali od štátu normatív, teda presnú fixnú sumu na dieťa. Tá má byť garantovaná a neodobrateľná, aby vedeli utiahnuť svoj chod.

Zdôraznil, že MŠ sú základom pre ďalšie vzdelávanie detí. Nemôžu byť preto podľa neho vyčlenené zo školského systému a financované mestami a obcami z podielových daní. "Tieto financie nemajú materské školy garantované a nie sú nárokovateľné na rozdiel od normatívu, ktorý dostávajú základné a stredné školy," poznamenal.

Priblížil, že aj po zmene ich financovania by ostali zriaďovateľmi materských škôl mestá a obce, teda by im mali stále patriť budovy aj priestory. Zároveň apeloval aj na ďalšie budovanie kapacít materských škôl.Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]