Autor textu: TASR
15.08.2023

OJEDINELÁ DIPLOMOVÁ PRÁCA: Študentka vytvorila drevené hodiny

Vyhotovené boli z preglejky a s pomocou laserového zariadenia sa zhotovili jednotlivé mechanizmy hodín. 

Na snímke drevené hodiny a Mária Vargovská z Fakulty techniky, Technickej univerzity vo Zvolene 15. augusta 2023. FOTO TASR - Ján Krošlák

Zvolen 15. augusta (TASR) - Ojedinelé drevené hodiny vznikli nedávno na Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO) ako zadanie diplomovej práce. Autorkou bola študentka študijného programu výrobná technika na Fakulte techniky TUZVO, dnes už inžinierka Silvia Kopčanová a jej vedúcou Mária Vargovská z tej istej fakulty. Ako pre TASR uviedol hovorca TUZVO Ján Lichý, hodiny vznikli v univerzitných vývojových dielňach a laboratóriách. 

Vyhotovené boli z preglejky a s pomocou laserového zariadenia sa zhotovili jednotlivé mechanizmy hodín. "Ich špecifický hodinový mechanizmus je dnes už chránený ako predmet úžitkového vzoru podaného na Úrade priemyselného vlastníctva SR," pripomenul.

pic
Na snímke drevené hodiny na Technickej univerzite vo Zvolene 15. augusta 2023. FOTO TASR - Ján Krošlák

Ako ďalej informoval, pri návrhu každého hodinového mechanizmu je veľmi dôležitý tvar a presnosť výroby. "O to viac v prípade drevených hodín, kde je pri pohybe celej hodinovej sústavy potrebné prekonať veľké trecie sily vznikajúce práve pri drevených výrobkoch. Práve riešenie tohto technického problému bolo predmetom spomenutej diplomovej práce," priblížil.

Pohyb samotného hodinového mechanizmu je zabezpečovaný prostredníctvom kyvadla, ktoré premieňa kývavý pohyb na pohyb krútiaci, pričom kinetická energia pre chod hodín je dodávaná zo závažia, na ktoré pôsobí gravitačná sila. Takéto riešenie prináša nový variant konštrukčného riešenia krokového mechanizmu hodín zabezpečujúceho fungovanie nástenných drevených hodín.

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]