Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: PaedDr.Helena Rusnáková
28.08.2023

V Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch otvorili výstavu Chlebom a vínom

V Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch otvorili výstavu

Foto: PaedDr.Helena Rusnáková

Bratislava 28.08.2023 (Skolske.sk)

pic
Foto: text

Od 25. augusta do 18. novembra 2023 je v priestoroch budovy Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch návštevníkom sprístupnená výstava „Chlebom a vínom“, ktorá prezentuje prácu našich predkov na poliach, vo viniciach a takisto ďalšie spracovanie úrody, od ktorého závisel blahobyt rodiny hlavne v zimných neúrodných mesiacoch.
 
 Výstavu na vernisáži, ktorá sa konala 24.augusta 2023, priblížila prítomným autorka výstavy Mgr.Mária Škrabáková: „ ...V kresťanskej viere je chlieb považovaný za „boží dar“. V ľudovom prostredí sa chlebu ako dôležitej potravine prejavovala veľká úcta. Postupne vznikol rozsiahly súbor povier a zvykov, ktoré boli spojené nielen s prípravou, ale aj s konzumáciou chleba. Ponúkanie vzácnych hostí chlebom a soľou sa stal symbolom pohostinnosti nielen na Slovensku, ale aj u iných slovanských národov. Takisto vinič a víno zohrali v živote a kultúre ľudstva podobne dôležitú úlohu ako obilie a chlieb. Vinohradníctvo bolo neoddeliteľnou súčasťou života obyvateľov vinohradníckych oblastí a malo dopad na všetky zložky materiálnej, duchovnej i sociálnej kultúry. Jeho odraz nájdeme dodnes v staviteľstve (existencia špeciálnych priestorov na výrobu a uskladnenie úrody – lisovne, pivnice, vinohradnícke búdy); ale aj v slovesnom či hudobnom folklóre.
 
Cieľom výstavy je priblížiť súčasnému človeku ťažkú prácu našich predkov pri pestovaní a príprave každodenného pokrmu, ako aj zvykov a praktík vzťahujúcich sa k týmto činnostiam. Pozornosť zaujmú dobové kresby vinohradníckych lisov, ktorých autorom bol Ján Thain, ako aj predmety používané pri obrábaní pôdy a spracovaní úrody pochádzajúce prevažne z prvej polovice 20. storočia.“
 
 

pic
Foto: PaedDr.Helena Rusnáková
pic
Foto: PaedDr.Helena Rusnáková

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]