Autor textu: Ľuboš Lukáč
31.08.2023

Iniciatíva Rozumieme nadaným štartuje nové projekty, vyrazí aj za učiteľmi do škôl

S bohatou ponukou projektov a aktivít pre nadané deti prichádza v novom školskom roku tradične iniciatíva Rozumieme nadaným. 

Foto: Rozumieme nadaným

Bratislava 31.08.2023 (Skolske.sk)

Nadaní potrebujú zmeny v edukácii
Nadané deti charakterizuje bohatý slovník, zvedavosť, rýchle, vytrvalé, nezávislé, samostatné alebo iniciatívne myslenie, široký okruh záujmov, ako i vysoké ciele. Iniciatíva Rozumieme nadaným sa usiluje o rozvoj ich silných stránok a schopností. Za projektami a aktivitami z dielne Rozumieme nadaným sú skúsenosti učiteľov, psychológov, špeciálnych pedagógov, no tiež podpora rodičov žiakov, osobností kultúrneho a spoločenského života, študentov VŠ a laickej verejnosti.
​​​​​​​
Prinášame iný pohľad na edukáciu nadaných žiakov, v ich vzdelávaní je potrebná zmena,“ uviedol pedagóg Ľuboš Lukáč, zakladateľ prvého slovenského klubu nadaných detí v Prešove. „Sme presvedčení, že zmena tradičného vzdelávania, zameraného najmä na mechanické zapamätávanie a pasívne získanie poznatkov smerom k modernému vzdelávaniu, zameranému na aktívne učenie a získavanie kompetencií pre život v informačnej spoločnosti, je už dlhodobo komunikovaná a očakávaná.“

pic
Foto: Rajmund Petrík

Odborníci na nadaných vyrazia do škôl
Prírodou a krajinou sa zaoberajú projekty Huncút v regióne Šariš a Jedinečné tvory, prinášajúce pozoruhodné fakty  o zvieratách. Veľmi úspešná Logická olympiáda napíše svoj dvanásty ročník. Kontruje jej Logická olympiáda pre najmenších. Logopédia zábavne môže prebiehať „živou“ aj online formou. Magický svet Juraja Jakubiska vtiahne deti do predstavivosti a tvorby slávneho režiséra. Projekt Malý princ je postavený na audioknihe, kde príbehy hlavného hrdinu číta spevák Richard Müller.
​​​​​​​
Novinkou školského roka 2023/2024 bude Talent základných škôl Prešovského samosprávneho kraja. Žiaci štvrtého a piateho ročníka sa s Oliverom Twistom vyberú Po stopách Charlesa Dickensa. Za pedagógmi zas vyrazia členovia iniciatívy Rozumieme nadaným, ktorí na školách ponúknu prednášky a semináre na tému nadaných žiakov. Tradične nebudú chýbať masovo vyhľadávané kluby nadaných detí.

pic
Foto: Rajmund Petrík

Pre veľký záujem nedokážu vyhovieť všetkým
Ani tohto roku neprídu deti o pobytové podujatia Logické sústredenie pri vodnej nádrži Sigord v malebných Slanských vrchoch, Mladý fotograf a Spoznávame Vysoké Tatry. „Prosím, kontaktujte nás čo najskôr, o projekty a aktivity je obrovský záujem. Termíny na celý školský rok sú častokrát obsadené už v septembri,“ informoval Ľuboš Lukáč.
​​​​​​​
Vybrať si môžete zo zoznamu Projektov a aktivít pre školský rok 2023/2024. Následne je potrebné kontaktovať organizátorov emailom [email protected], pre informácie o projekte a aktivite aj telefonicky. Obsadenosť projektov a aktivít iniciatíva priebežne aktualizuje na webstránkach nadanedieta.sk a rozumiemenadanym.sk.

​​​​​​​Text: Ingrid Storinská

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]