Autor textu: Zuzana Peternai
26.09.2023

Žiaci v Nových Zámkoch už odvolili

Simulované študentské voľby

Foto: Logo iniciatívy

Nové Zámky 22.09.2023 (Skolske.sk)

Školský rok 2023/2024 bude volebným rokom, a to nielen pre maturantov a bežných žiakov, ale pre všetkých občanov Slovenskej republiky. 30. septembra nás čakajú parlamentné voľby, na jar volíme prezidenta a poslancov do Európskeho parlamentu.

pic
Foto: Členovia voľebnej komisie

S cieľom vychovávať našich študentov k aktívnemu občianstvu sme sa aj tento rok rozhodli pripojíť k národnej študentskej iniciatíve Študentské voľby. Týždeň pred skutočnými voľbami zorganizujeme reálne simulované študentské voľby, ktorých sa budú môcť zúčastniť všetci študenti starší ako 15 rokov. V súčasnosti Študentské voľby organizuje tím aktívnych študentiek a študentov z celého Slovenska ako samostatná organizačná zložka s právnou subjektivitou, s podporou Rady mládeže Bratislavského kraja.

pic
Foto: Voliči

S hrdosťou môžeme oznámiť, že v Gymnáziu Petra Pázmáňa s vm v Nových Zámkoch 89 % študentov prítomných v budove školy dnes odovzdalo svoj hlas v simulovaných parlamentných voľbách.

pic
Foto: Volička

A prečo považujeme za dôležité zapojiť sa do tejto iniciatívy? Maximálne sa stotožňujeme s dôvodmi uvedenými na webovej stránke inciatívy (www.studentskevolby.sk):
​​​​​​​
1.     Študentské voľby predovšetkým dávajú mladým priestor vyjadriť svoj názor. Podporujú dialóg o politickom dianí na Slovensku a uvádzajú poučky o demokracii z učebníc občianskej náuky do praxe.
2.     Prispievajú tiež k prebúdzaniu záujmu mládeže o ich budúcnosť a budúcnosť Slovenska. Potrebujeme mladým povedať, že na nich záleží a že svoju budúcnosť môžu mať vo svojich rukách. Aj to môže byť konečným efektom volieb „nanečisto“.
3.     Študenti získajú praktickú skúsenosť s voľbami, dozvedia sa, ako fungujú a ich hlasy a názory bude počuť. Zviditeľnia sa pre skutočných oprávnených voličov, ktorí si často mylne myslia, že mladí nemajú dostatok kompetencie na to, aby sa k politike vyjadrovali.
4.     Nedávne voľby ukázali nespokojnosť mladých s tým, čo sa deje a v médiách otvorili otázku budúcnosti Slovenska. Pretože tú budú tvoriť práve dnešní stredoškoláci. 

pic
Foto: Odvolili sme
Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]