Autor textu: PhDr. Lívia Klostermannová
25.09.2023

Deň bez áut v Hlohovci

Deň bez áut - World Carfree Day, sa vo svete každoročne slávi 22. septembra. Jeho obsahom a poslaním je nabádať ľudí hľadať iné, šetrnejšie formy cestovania ako autami.

Foto: MŠ Hollého

Bratislava 25.09.2023 (Skolske.sk)

Hovorí sa, že najväčším problémom sú bezpochyby autá na spaľovací pohon. Je rozumné využívať verejnú dopravu, či už autobusovú alebo železničnú. Ak je to možné najlepší spôsob je presun na bicykli či pešo.
​​​​​​​
Nemožno zabudnúť ani na zdravotné hľadiská, čistejšie životné prostredie – krajšiu prírodu. Telo si užíva dostatok zdravého pohybu v čistejšom prostredí, ba dokonca šetríme aj vlastné financie.

pic
Foto: MŠ Hollého

Mesto Hlohovec tento rok sústredilo svoje akcie na Námestie sv, Michala. Aspoň na krátky čas sa stalo zónou bezpečnou pre pohyb ľudí, zónou bez hluku motorov a bez výfukových plynov.
Mesto Hlohovec vás pozýva na Deň bez áut.

Sprevádzať vás budú stanovištia plné hier a zaujímavostí:
·    Mestská polícia (prevencia a dopravná výchova)
·    Mobilné dopravné ihrisko (dodržiavanie cestnej premávky)
·    Bike4you (prezentácia bicyklov a zdravého životného štýlu)
·    KFK fit & gym (cvičenie s kangoo topánkami)
·    Nordic walking (prezentácia chôdze)
·    Centrum voľného času Dúha (športové hry)
​​​​​​​
Mestská veža bude sprístupnená od 13:00 - 16:00 hod.

pic
Foto: MŠ Hollého

Takýto pútavý program prilákal do centra diania aj nás. Deti sa s veľkým nadšením zúčastňovali všetkých aktivít, nadšene sledovali zručnosti starších žiakov. Tradične najväčší záujem vzbudila Mestská polícia. Na pamiatku sme si urobili krásne fotky.

pic
Foto: MŠ Hollého

No ale to bol iba jeden deň. Najdôležitejšie je však otvárať okienka poznania tým najmenším. No a to práve robíme v Materskej škole na Hollého 3 v Hlohovci. Už týždeň pred akciou sa všetky deti vystriedali na našom dopravnom ihrisku, kde sa zdokonaľovali v jazde na bicykli, kolobežke a odrážadle. Denne plánujeme telovýchovné chvíľky vonku. Deti pozorujú krásu a zmeny prírody, ale aj dôsledky nevhodného správania sa ľudí. V meste sledujeme prehustenú dopravu.

Vieme akú dôležitú úlohu zohráva v živote človeka, no rozprávame sa aj o jej škodlivosti a rizikách pre človeka. Hľadáme iné formy presunu ľudí za prácou a oddychom. Deti spolu s pani učiteľkami zhotovujú pútavé, no výstižné plagáty. Slúžia hlavne na informovanie rodičov o tom čo deti robia, čo sa naučili a čo je správne.

V triedach v týždni bez áut prebiehali mnohé športové súťaže. Malý zajačikovia, spolu s pani učiteľkou zhotovili moderný, zdraviu neškodný autobus pre peších. Cestou do mesta zviezli všetkých, ktorí chceli kráčať peši a urobiť niečo pre zdravie. Po pútavých zážitkoch sa deti samé stávajú učiteľmi, radcami vo svojom okolí. S nadšením rozprávajú, čo pozorovali, videli, zažili, čo je správne a čo nie. Postupne otvárajú okienka poznania aj svojmu okoliu.

​​​​​​​Samozrejme sme vďační aj rodičom, ktorí s nami túto cestu poznania ochotne zdieľajú. Je toho veľa o čom by sme mohli rozprávať. No najdôležitejšie je to, že ak sa nám naše plány vydaria a otvoríme okienka poznania veľkému počtu detí budú môcť vidieť cez to naše pomyselné okienko zelenú farbu trávy, pestrú škálu kvetov, stromy odeté do jesenných šiat, budú si môcť odtrhnúť jablko a privoňať k jeho skutočnej vôni, uvidia zasnežené kopce, rieky a jazerá plné vtáctva a rýb. Budú vidieť aj búrku, ktorá nepoláme stromy, nezaplaví obydlia. Uvidia búrku, ktorá zvlaží zem, rozvonia vzduch a po nej sa nad hlavami otvorí belasá obloha, plná motýľov. Takýto je cieľ našej cesty.
Vaša Ewka.

pic
Foto: MŠ Hollého
pic
Foto: MŠ Hollého
pic
Foto: MŠ Hollého
pic
Foto: MŠ Hollého
pic
Foto: MŠ Hollého
pic
Foto: MŠ Hollého
pic
Foto: MŠ Hollého
pic
Foto: MŠ Hollého
pic
Foto: MŠ Hollého
Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]