Autor textu: TASR
24.10.2023

ZMOS: Žiada o presun financovania neverejných zriaďovateľov škôl na štát

ZMOS tiež požaduje od budúcej vlády, aby s ním viedla riadny a efektívny dialóg o pripravovaných legislatívnych zmenách. 

Na archívnej snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. FOTO TASR - Dano Veselský 

Bratislava 24. októbra (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzýva budúcu vládu, aby presunula financovanie neverejných zriaďovateľov škôl na štát a zároveň lepšie kontrolovala ich činnosť. Žiada tiež zlepšenie financovania originálnych kompetencií v oblasti školstva. Pre TASR to uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.

"Žiadame kompletný presun financovania neverejných zriaďovateľov na štát a zavedenie riadnej kontroly činnosti a poskytovania vzdelávania neverejnými subjektmi," uviedol. ZMOS považuje za nespravodlivé, že súkromným a cirkevným zriaďovateľom obce poskytujú rovnaké financie ako školám zriadených obcou. Zabezpečiť by sa podľa neho mala aj efektívnosť a správnosť využívania finančných prostriedkov u neverejných zriaďovateľov.

Okrem toho ZMOS upozornilo na nedostatočné financovanie regionálneho školstva zo strany štátu. Požaduje, aby vláda hľadala efektívne nástroje na zlepšenie financovania originálnych kompetencií. "Originálne kompetencie v oblasti školstva kladú na mestá a obce zodpovednosť, pokiaľ sa jedná o ich dostatočné financovanie, čo sa za posledné roky ukázalo ako trvalo neudržateľné pri súčasnom spôsobe prerozdeľovania podielových daní," zdôraznil Božik.

ZMOS tiež požaduje od budúcej vlády, aby s ním viedla riadny a efektívny dialóg o pripravovaných legislatívnych zmenách. Navrhuje zanalyzovať a prekonzultovať financovanie predprimárneho vzdelávania. Božik tiež zdôraznil potrebu optimalizácie siete školských zariadení s cieľom zefektívniť ich financovanie.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]