Autor textu: Ivana Čepová
09.11.2023

Scottie Go!

V dňoch 20. 09. a 21. 09. 2023 sa v Humennom uskutočnilo podujatie pod názvom Scottie Go!

Ilustračná snímka. FOTO TASR

Podujatie sa uskutočnilo v rámci celoeurópskej iniciatívy Meet and Code, ktorej cieľom je predstaviť deťom a mladým ľuďom vo veku od 8 do 24 rokov vedu, techniku, nové technológie a  programovanie.
Aktivitu Scottie Go! organizovalo občianske združenie EDU4YOU v spolupráci so žiakmi ZŠ Dargovských hrdinov 19 v Humennom. Jeho cieľom bolo oboznámiť žiakov o tom, ako využívať blokový programovací jazyk na webstránke Code.org , ako používať stolovú hru Scottie Go! na výučbu programovania a naučiť ich s nimi samostatne pracovať. Tiež viesť žiakov k samostatnej tvorbe vlastných výstupov.  Akcia bola zrealizovaná ako dvojdňový blok aktivít, ktoré sa zameriavajú na programovanie. V prvý deň sa žiaci 3.A a 4.A triedy ZŠ Dargovských hrdinov 19 v Humennom zoznámili so základmi algoritmizácie a programovania prostredníctvom využitia kurzu na Code.org - kurz B. Začali kódovať pomocou blokového vizuálneho jazyka, osvojili si algoritmické myslenie a základné programovacie princípy. Zároveň sa oboznámili so základmi bezpečnosti na internete. Žiaci boli priradení do jednej triedy, takže takto mohol byť ich pokrok monitorovaný. Žiakom sa podarilo získať certifikát. Po ukončení aktivity žiaci nakreslili svoje obľúbené postavy z kurzu B na výkres a urobili si výstavku prác.

pic
Foto: Ivana Čepová

Druhý deň sa žiaci oboznámili so stolovou hrou Scottie Go! Využívali kombináciu kartónových dlaždíc, ktoré použili na vytváranie programovacích príkazov a multimediálnu mobilnú aplikáciu pre zadanie a kontrolu úloh. Vyskúšali si rôzne úlohy so vzostupnou obťažnosťou, pri ktorých využili svoju kreativitu a logické myslenie na ich riešenie. Pracovali v menších skupinách. V závere odprezentovali, čo sa naučili a ako môžu získané zručnosti využiť. Na základe zrealizovaných aktivít pripravujeme pre pedagógov príručku o využití platformy Code.org a vzdelávacej hry Scottie Go! vo vyučovaní. Poskytneme v nej praktické nápady na ich začlenenie do vyučovania. Nami vytvorenú príručku, v ktorej budú jednotlivé výstupy podujatia, budeme zdieľať aj v elektronickej podobe. 

pic
Foto: Ivana Čepová

Príslušnú aktivitu podporil program Techsoup Slovensko, za finančnej podpory spoločností Amazon, SAP SE a Haus des Stiftens. Ďakujeme :-)
Fotogalériu môžete nájsť na Padlete so všetkými výstupmi tu:
https://padlet.com/ozedu4you/scottie-go-qjnjafqe6zvsbiu2

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]