Autor textu: TASR
05.12.2023

Súčasťou prijímačiek na Lekárskej fakulte UK bude test všeobecných študijných predpokladov

Test všeobecných študijných predpokladov preverí logické myslenie uchádzačov. Študenti môžu získať extra body navyše za úspechy na vybraných olympiádach a súťažiach.

Ilustračná snímka. FOTO TASR

Bratislava 5. decembra (TASR) - Na Lekárskej fakulte (LF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave pribudne v rámci prijímacích skúšok test všeobecných študijných predpokladov. Ďalšou novinkou je, že uchádzači môžu získať extra body navyše. Inovovaná bude aj výučba. 

Test všeobecných študijných predpokladov preverí logické myslenie uchádzačov. Študenti môžu získať extra body navyše za úspechy na vybraných olympiádach a súťažiach. Rovnako tiež za certifikáty či iné doklady preukazujúce znalosť angličtiny C1/C2.

Testy z biológie a chémie zostanú nezmenené. Študenti môžu získať 84 percent z celkového výsledku, a to 42 percent z biológie a 42 percent z chémie. Zvyšných 16 percent bude tvoriť výsledok všeobecného testu študijných predpokladov, ktorý zahrnie analytickú a verbálnu časť. V analytickej časti pôjde o logické úlohy, verbálna časť sa zameria na čítanie s porozumením. 

Prijímacia skúška bude prebiehať prezenčne aj online v spolupráci so spoločnosťou SCIO. Uchádzač si môže zvoliť, akou formou chce testy absolvovať. Ak sa rozhodne pre prezenčnú formu, prijímacia skúška bude trvať tri hodiny. Ak sa rozhodne testy absolvovať online, musí ich odovzdať za dve a pol hodiny. 

V nasledujúcich rokoch plánuje LF UK v prijímacích pohovoroch ďalšie zmeny. "Zvažujeme aj zavedenie otázok z fyziky, pretože práve tá sa stáva neoddeliteľnou súčasťou medicíny, a to pri používaní prístrojov a postupov pri diagnostike a terapii," uviedla prodekanka LF UK Alexandra Bražinová. 

Prihlášku na štúdium je potrebné poslať prostredníctvom elektronického formulára od 1. decembra 2023 do 29. februára 2024. Prijímacia skúška pre študijný program všeobecné lekárstvo sa uskutoční 15. júna 2024, v odbore zubné lekárstvo o deň neskôr. 

Na LF UK sa mení tiež spôsob výučby. Dôvodom sú neustále pokroky v medicíne a narastajúce množstvo informácií, ktoré musia lekári vo svojej praxi obsiahnuť. "Študenti medicíny sa musia veľmi veľa naučiť, ale dôležité nie je len memorovanie. Potrebujeme aj to, aby mladí ľudia vedeli spájať fakty, aby z nich vedeli vytvárať syntézu a aby dokázali samostatne kriticky uvažovať," uviedla Bražinová. 

LF UK dlhodobo zavádza do výučby niekoľko nových metód. V medicínskom vzdelávaní sa stáva dôležitou simulačná medicína. "Rovnako ako na celom svete, aj my pridávame do výučby simulácie, ktoré pomáhajú medikom zdokonaľovať sa. Otvárame nové centrá takejto výučby na viacerých našich klinikách. Založili sme Ústav medicínskeho vzdelávania a simulácií, ktorý úzko spája teóriu a klinickú výučbu," priblížil dekan LF UK Juraj Payer s tým, že cieľom inovácií je aj zavedenie mäkkých zručností do výučby, teda komunikácie, etiky, klinického uvažovania a akademických schopností a zručností.Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]