Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
14.03.2024

Drucker: Učiteľom budú vyplácané regionálne príspevky, prvý má byť v apríli

Vidíme veľké rozdiely v tom, kde nám chýbajú učitelia v dôsledku vysokých nákladov, uviedol minister s tým, že nedostatok učiteľov negatívne ovplyvňuje kvalitu vzdelávania.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD). FOTO TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 14. marca (TASR) - Rezort školstva zavedie v tomto roku regionálne príspevky pre pedagogických a odborných zamestnancov. Prerozdelí 60 miliónov eur. Prvýkrát sa majú vyplácať v apríli. Cieľom je prilákať a udržať viac kvalifikovaných pedagógov v oblastiach, kde je najväčší nedostatok učiteľov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD).
        
"Vidíme veľké rozdiely v tom, kde nám chýbajú učitelia v dôsledku vysokých nákladov. Trpí tým predovšetkým osobitne západná časť Slovenska - Bratislava, ale aj východná časť, okres Košice aj niektoré väčšie mestá," uviedol minister s tým, že nedostatok učiteľov negatívne ovplyvňuje kvalitu vzdelávania.
        
Ako avizoval, výška regionálneho príspevku sa určí na základe porovnania platov pedagogických a odborných zamestnancov s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v oblasti. Vyplácať sa budú podľa ministra v troch termínoch. "Za mesiace január, február a marec v termíne apríl. Potom to bude do konca augusta a potom september, október, november, december," priblížil.
        
Najvyšší príspevok by podľa jeho slov malo mať mesto Bratislava na úrovni 145 eur, najnižší príspevok je na úrovni 30 eur. Rezort školstva zverejní metodiku prideľovania príspevku na svojej stránke.
        
"Príspevok zatiaľ pokrýva rok 2024, pracujeme však na dlhodobom riešení. Budeme intenzívne rokovať s ministerstvom financií o možnostiach kontinuálneho financovania tejto iniciatívy v nasledujúcich rokoch," dodal Drucker. Ministerstvo školstva uvažuje aj o zahrnutí materských škôl do systému financovania.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]