Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: PaedDr.Helena Rusnáková
10.07.2024

V Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch otvorili výstavu Milana Trojanovského s názvom Výber z tvorby

Návštevníci výstavy majú možnosť vidieť viac ako 30 umeleckých diel, ktoré vznikli v priebehu tridsiatich rokov.

Foto: KAB

Nové Zámky 10.07.2024 (Skolske.sk)

V pondelok 8. júla sa v Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch konalo slávnostné otvorenie výstavy Milana Trojanovského s názvom Výber z tvorby.

Návštevníci výstavy majú možnosť vidieť viac ako 30 umeleckých diel, ktoré vznikli v priebehu tridsiatich rokov.

S tvorbou Milana Trojanovského oboznámila prítomných Mária Malperová, kurátorka výstavy: „ ... Výstavu môžeme rozdeliť do dvoch skupín: kombinovanú techniku maľby na dreve a olejomaľby na plátne, ktoré z obsahu a formy tvoria portréty, postavy a príroda. Pri olejomaľbách na plátne ide skôr o kombináciu realizmu, symbolizmu a abstrakcie so zmyslom pre detail, čo môžeme vidieť hlavne na portrétoch a figúrach žien. Žena je napokon najčastejším motívom autora. Obrazy sú poetické, plné farieb a lyriky. Portréty, prevažne jeho manželky Silvie, vyjadrujú proporčne a umelecky stvárnenie vyváženej kompozície, rozličná intenzita svetla charakterizuje priestor a farebnosť zlatých tónov, v kombinácii s ďalšími farbami symbolizujú „farebné objatie“. A napokon, je tu maľba na dreve. Práve diela na dreve, vytvorené kombináciou techník, najlepšie ukazujú autorov nezameniteľný rukopis,“ povedala kurátorka výstavy Mária Malperová.

pic
Foto: KAB

Milan Trojanovský sa narodil vo Vranove nad Topľou. Žije v obci Bánov. Tvorí od detstva. Výtvarné vzdelanie získal na Univerzite P. J. Šafárika v Prešove. Magisterské štúdium ukončil štátnymi skúškami z maľby, grafiky a kunsthistórie. Venuje sa voľnej výtvarnej tvorbe a reštaurovaniu ateliérových obrazov. Jeho reštaurátorskú prácu je možno vidieť napr. na hlavnom oltári v Kostole Sv. Michala v Bánove. Svoje diela prezentoval na niekoľkých výstavách v Michalovciach, Prešove a v Nových Zámkoch.
​​​​​​​
Súčasťou vernisáže bolo aj vystúpenie hudobnej skupiny ADAM´S GOLDEN BAND.
Výstava bude verejnosti sprístupnená každý pracovný deň od 8.00 h do 16.00 h až do 31. júla.

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]