Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Eva Raffajová, PaedDr.
07.11.2024

Občianske združenie Zvonkohra a projekt Edukačné aktivity zamerané na vzdelávanie detí, mládeže a dospelých 

Cieľom workshopu bolo priblížiť regionálne zvyky a kultúru v regióne.

Foto: Eva Raffajová, PaedDr.

Bratislava 7. novembra (Skolske.sk) - Kultúrno-osvetová činnosť predstavuje špecifickú oblasť, ktorej špecifikom je široká obsahová škála aktivít zameraná na rôzne cieľové skupiny. V aktivite „Tradičná regionálna kultúra“ sme pracovali s rôznymi vekovými skupinami. Svoju činnosť sme realizovali ako záujmové voľno časové aktivity, kde skupiny účastníkom prijímali, osvojovali, tvorili a týmto spôsobom sa aktívne podieľali na tvorbe a upevňovaní kultúrnych hodnôt v regióne Spiš.

Medzi najúspešnejšie aktivity, ktoré sme v rámci projektu pripravili, boli tvorivé dielne, exkurzie, výlety, stretnutia so zaujímavými ľuďmi z regiónu, oboznamovanie sa s kultúrou pomocou literatúry, rozhovormi, spevom a pod. Workshop spojený s exkurziou pod názvom „Vkus a estetické cítenie“ oboznánmil prítomných s tvorbou a výrobou krojov, na čo sa prikladal dôraz pri ich tvorení, čo bolo podstatné pri vyšívaní ornamentov, aké farby sa využívali.

Mládež si mohla vyskúšať tvoriť ornamenty. Pri tejto akcií sme využili možnosť zúčastniť sa návštevy múzea v Kežmarku, kde práve prebiehala výstava pod názvom Nemci na Spiši. Tam sme sa oboznámili s dobovým oblečením, zvykmi a s mnohými zaujímavosťami minulosti tohto mesta. Táto akcia bola ukončená výstavou prác žiakov aj krojovaných bábik, ktoré nám zapožičali členky Únie žien v Kežmarku, ktoré nám priblížili kroje z okolia. Ženy sa samé rozhovorili o minulosti, boli to zaujímavé príbehy, ktoré  oživili túto časť a zaujali aj mladšiu generáciu.

Oživením tejto akcie bolo vystúpenie členiek amatérskej ľudovej ženskej skupiny Zvonárka, ktorá nám predviedla ľudové piesne regiónu. V rámci tvorivých dielní sme pracovali s najmladšou vekovou skupinou v spolupráci s rodinou, kde sme tvorili z rôzneho prírodné a spotrebného materiálu. Pri tejto aktivite sa cieľová skupina oboznámila s tradičnými remeslami, ako bolo hrnčiarstvo, košikárstvo, vyšívanie.

Deti s pomocou dospelých pracovali s rôznym materiálom – vlna, papier, látka, hlina, šúpolie. Mali možnosť vyskúšať si rôzne techniky prác s predloženým materiálom. V téme „Sociologické chápanie kultúry“ sme pripravili aktivitu pod názvom „Kniha ako dôkaz“ kde sme využili publikáciu Čím žila slovenská rodina od Kataríny Nádaskej.

Cieľom tohto workshopu bolo priblížiť regionálne zvyky a kultúru v regióne. V rámci tejto aktivity bola oslovená staršia generácia a rodiny, ktoré udržiavajú zvyky a tradície počas rôznych sviatkov ako sú Vianoce, Veľká noc, zvyky svadobné a pod. Prítomní sa rozhovorili čo zo zvykov zostalo, čo sa vytratilo, čo sa zmenilo na základe vývoja spoločnosti. Mladšia generácia si vypočula zaujímavé príhody a príbehy z minulosti. Aktívne sa zapájali do rozprávania a rozhovorov svojimi otázkami.

Takýmito a podobnými aktivitami sme nasmerovali pozornosť, dostupnosť a ponúkli širokému spektru skupín obyvateľstva na kultúrne a záujmové vyžitie života v lokalite. Takto sme chceli poukázať na to, že kultúra je stále živá, mení sa a vyvíja. Je potrebné sa o ňu starať pre potešenie človeka aj pre budúcnosť. Vyrastá z toho, čo už niekto urobil, vymyslel a nám odovzdal dôležité posolstvo. Kultúru tvoríme aktivitami, účasťou, tvorbou, kreativitou, šírením, odovzdávaním. Treba dodať, že kultúra to nie je len divadlo, film, spev či tanec. Kultúra, to sú naše tradície v rôznom poňatí. Čo dodať na záver. Položme si otázku. „Vedeli by sme bez kultúry žiť?“

December 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]