Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Helena Rusnáková
09.01.2025

Známe i menej známe osobnosti našej histórie: Nathan Juraj Petian 

Jeho meno je úzko spojené s Maticou slovenskou, pretože ako prvý testamentárne venoval vysokú sumu (9 tisíc zlatých) na jej založenie. 

Foto: Helena Rusnáková

Bratislava 09.01.2025 (Skolske.sk)

Nathan Juraj Petian ( 20.4.1806 – 18.4.1859 ) patril k oduševneným národovcom a podporovateľom slovenských národných podujatí.  Jeho meno je úzko spojené s Maticou slovenskou, pretože ako prvý testamentárne venoval vysokú sumu (9 tisíc zlatých) na jej založenie . Suma činila 2/3 jeho majetku:

 „Pozustalé po provdání neb. skonání manželky mé tři štvrtiny celého jmení mého, které ¾ asi 9000 zl.t.j.devět tisíc zl.v stř nyní obnášejí, poroučím na založení fondu Matice Slovenské, s tím doložením, aby tato první jistina vždy „ fundaci Petianovskou „  jmenováná byla a její úroky aby se jedine k rozkvetu milé naší řeči slovenské vynakládali, a pokud Matice Slovenská do života nevstoupí, až potud ke fundační jistine se přiráželi a přidávali.”    

Aká bola životná cesta J. N. Petiana ?
N.J. Petian sa narodil  20. apríla 1806 v Polichne. Jeho otec , evanjelický farár Michal Petian a matka Agneta, rodená Melegh ho od útleho detstva viedli k láske k slovenskej reči a k váženiu si kultúrnych a duchovných hodnôt. V rodine Petianovcov vyrastalo 7 súrodencov – dve dievčatá a päť chlapcov. Nathan bol v poradí druhým synom. V dôverných rozhovoroch so svojimi blízkymi často spomínal na rôzne okamihy svojho detstva, kedy priblížil i obraz otca, krájajúceho rovnaké okrúžky chleba, rozdávajúc ich svojim deťom, otca vedúceho s deťmi dlhé rozhovory, otca rozdávajúceho životné múdrosti. Z rodičovského domu si odniesol mnoho poučení, ktoré ho sprevádzali životom. 
Základné vzdelanie získal v rodnej obci. Následne pokračoval v gymnaziálnom vzdelávaní v Lučenci, Levoči a v Modre. Tu sa jeho veľkým  vzorom stal učiteľ, ako ho on neskôr nazýval „slávny” Daniel Kanka. 
Jeho cesta za vzdelaním pokračovala štúdiom filozofie na reformovanom Gymnáziu v Lučenci. Filozoficko-teologické štúdium dokončil na Evanjelickom lýceu v Bratislave.
18. mája 1827 -  bol vysvätený superintendentom Adamom Lovichom za farára. Keďže začiatkom roku 1827 mu zomrel otec, na žiadosť farníkov obce zaujal jeho miesto. Farárom vo svojom rodisku bol do októbra 1828. Dňa 5. októbra zaujal svoje miesto na fare v Turom Poli, kde pôsobil nasledujúcich 30 rokov a 6 mesiacov.  
23. januára 1844 sa oženil s dcérou farára v Dačovom Lome, Máriou Goldbergerovou. Ich manželstvo bolo bezdetné.
V časopise pre zábavu a poučenie, Sokol, z roku 1863 sa dočítame o tom, že Nathan Juraj Petian bol mužom statnej postavy, pevného charakteru a výborný rečník, ktorého často navštevovali jeho priatelia a známi. Tradíciou sa stali jeho stretnutia s poprednými slovenskými národovcami a priateľmi usporadúvané každý rok 5. septembra v deň jeho menín, ktoré napriek tomu, že nemali politický charakter, sa časom stali tŕňom v oku vládnej moci a boli označované za panslavistické schôdzky vo fare Turopoľskej. 
Od roku 1853 mal zdravotné problémy. Veril však vo svoje uzdravenie  a svojim priateľom hovorieval: „ Počkajte len bračekovci! Keď vymaním sa ja z týchto neduhov- ešte z milosti Božej dožijem vek otcov mojich.  So svojou chorobou bojoval do 18.apríla 1859. Časopis Sokol z roku 1863 nám túto smutnú udalosť približuje slovami: „Deň 18-tého apríla 1859 bol ten deň, v ktorom pre časnosť túto zachladlo jedno z najvernejších, najšľachetnejších sŕdc, ktoré kedy bilo v národe za národ. Rozplakali sa naše novohradské vrchy, v údoliach ozvali sa žiale, Javorie a Lysec zavinuli svoje temená do smútočnej rúšky - bo sklonil ku spánku smrti svoju hlavu, otec vrchov novohradských, otec ľudu rodinného, brat bratov - nemá rovného... .“
Miesto posledného odpočinku národného buditeľa túžiaceho po založení Matice slovenskej označoval mramorový kameň , ktorý dala postaviť jeho manželka.  Žiaľ, táto pamiatka sa nezachovala, pretože v roku 1951 obec Turie Pole zmizlo z mapy Slovenska , keďže obec bola začlenená do vojenského obvodu s názvom Lešť. 

Použitá literatúra
Jiří Nathan Petian.    Svetozor. List pro zábavu a literaturu.   Příloha ke Slovenským novinám,v uterý 15. mája  1860, ve Vídni,č.10.
Nathan Juraj Petian. In.: Sokol, 15.2. 1863 č.3, Budín, s.53 – 56.
Jančovic, J.: Juraj Natán Petian - Otec vrchov novohradských.In.:www.oslovma.hu
Obrázok 2: Pôvodný nápis na náhrobnej mramorovej tabuli. Zdroj.: Sokol, 1863,s.56.

pic
Foto: Helena Rusnáková

Január 2025

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]