Štôla 30. apríla (TASR) - Na vojnovom cintoríne v podtatranskej obci Štôla sú pochovaní vojaci, ale aj civilné obete z druhej svetovej vojny. Starosta obce Vladimír Mierka uviedol, že sa snažia toto pietne miesto udržiavať ako spomienku na obete vojnového konfliktu. Zaujímavosťou podľa neho je, že v prevažnej miere sú tam pochovaní civilní obyvatelia. Ide o národnú kultúrnu pamiatku.
Cintorín sa rozprestiera na celkovej ploche 1467 štvorcových metrov. Starosta priblížil, že na cintoríne je fyzicky celkovo 297 hrobov a 38 z nich patrí neznámym. „Výpovede miestnych občanov uvádzajú, že medzi pochovanými civilnými osobami je aj veľa vojakov, ktorí boli ošetrovaní v liečebniach Vyšné Hágy, v Štôle a vo Svite, kde boli počas vojny prechodne zriadené nemocnice. Pochovaní zomreli počas a po prechode frontu,“ uviedla vedúca pracoviska Krajského pamiatkového úradu Prešov v Poprade Iveta Bujnová. V 42 hroboch sú pochovaní vojaci - 22 príslušníkov I. československého armádneho zboru a 20 vojakov Sovietskej armády.
Dominantou cintorína je pamätník Ruža vďaky, ktorý slávnostne odhalili v máji 2000 pri príležitosti 55. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Starosta priblížil, že pozostáva z bieleho kameňa a tvoria ho dva piliere zviazané na vrchu dvoma kamennými kvetmi - symbolmi vďaky. Plastiku zhotovila akademická sochárka Anna Goliašová z Bratislavy a osadil ju akademický sochár Imrich Svitana z Popradu. Za pamätníkom v polkruhu sú umiestnené jednotlivé hroby.
Cintorín prešiel kompletnou rekonštrukciou, ktorú po niekoľkých rokoch ukončili v roku 1999 za pomoci Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia. „Náhrobky hrobov boli pri poslednej renovácii cintorína v rokoch 1988 až 1990 vymenené za nové. Všetky sú rovnakého tvaru a rozmerov a tvorí ich travertínový päťboký hranol, osadený na výšku na betónovej pätke menšieho kruhového priemeru. Horná podstava hranola je šikmo dole zrezaná smerom dopredu, na nej je uchytená mosadzná nápisová doska, na ktorej je pozitívny - vystupujúci text,“ objasnila Bujnová s tým, že obvody hrobov sú označené kamennými dlaždicami, osadenými do úrovne terénu. Na náhrobkoch sa nachádza meno a priezvisko obete, prípadne hodnosť.
Areál cintorína je udržiavaný a v dobrom stave, zároveň je voľne prístupný verejnosti. „Snažíme sa vojnový cintorín udržiavať a zachovávať aj pre ďalšie generácie ako spomienku na množstvo zbytočných obetí, ktoré prináša vojna aj v súčasnej dobe,“ uzavrel starosta.