Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: OTS
09.05.2025

Je technická škola svetlá budúcnosť?

Trh práce sa v posledných rokoch veľmi rýchlo mení a to čo vieme teraz pravdepodobne už o niekoľko rokov nebude stačiť.

Foto: OZ múdry pes

Bratislava 09.05.2025 (Skolske.sk/OTS)

Je potrebné reagovať na tieto zmeny rýchlo a dobrá komunikácia medzi trhom práce a školami resp. Ministerstvom školstva je pre ekonomiku štátu kľúčová. Školy musia pripravovať pre trh práce študentov, ktorých trh práce potrebuje, a ktorí aj nájdu uplatnenie. Mať nejakú vysokú školu už naozaj teraz je málo. Podľa analýz výrobných spoločností investícia na rekvalifikáciu absolventa nevyužiteľnej vysokej školy na pracovníka do výroby je nenávratná, a preto je dôležité o atraktivite technických škôl hovoriť viac aj v mediálnom priestore. Možno aj toto bol impulz, prečo Ministerstvo školstva pod vedením Tomáša Druckera chce zaviesť povinnú maturitu z matematiku. Rezort chce povinnú maturitu z matematiky najprv zaviesť na matematických a informatických gymnáziách. Postupne by sa mala rozšíriť aj na všetky gymnáziá, stredné priemyselné školy a technické odborné školy. Tento krok by mal zabezpečiť, aby absolventi stredných škôl mali lepšie analytické myslenie a boli lepšie pripravení na vysokoškolské štúdium. Ktoré školy a ktoré odbory majú teda v súčasnosti perspektívu?
 
Ak hľadáte strednú školu pre svoje dieťa, vyberte mu technický smer. V súčasnosti je o takýchto absolventov na trhu najvyšší dopyt. Množstvo zamestnávateľov hľadá absolventov s ich kompetenciami, kreativitou a schopnosťou riešiť náročné problémy. Zabezpečíte tak svojim deťom rýchlu, úspešnú kariéru a široké uplatnenie. Jedným z dôležitých pilierov modernej spoločnosti a ekonomiky je doprava, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri formovaní životného štýlu. Na našej škole sa žiaci stanú špecialistami na techniku, prevádzku a ekonomiku cestnej dopravy i na elektrotechniku v doprave a telekomunikáciách. Štvorročné odbory s maturitou  sú vhodné pre chlapcov i dievčatá a ich absolventi  získavajú aj odbornú spôsobilosť na podnikanie v cestnej doprave a elektrotechnickú spôsobilosť. Žiaci počas štúdia absolvujú odbornú prax v  dielňach školy aj u budúcich zamestnávateľov v dopravných, logistických firmách a v autoservisoch. Počas vyučovania získavajú vodičský preukaz skupiny B v školskej autoškole, ktorá na škole pôsobí od jej vzniku. Po maturite pokračujú na technických vysokých školách a niektorí z nich sa rozhodnú podnikať – zakladajú si vlastné dopravné a zasielateľské firmy a stávajú sa partnermi školy pri realizácii praktického vyučovania,” hovorí Ing. Lýdia Haliaková, riaditeľka Strednej priemyselnej školy dopravnej v Bratislave.
 
A ako na to pozerajú technické univerzity? Sú pre študentov atraktívne?
Žijeme v dobe materiálov, netradičných riešení a nekonvenčných technológií. Všetci dobre vnímame skutočnosť, že technologický pokrok veľmi rýchlo napreduje, preto, ak uvažujeme o budúcnosti a vysokoškolskom štúdiu, kedy chceme reálne implementovať a zúročiť svoje vedomosti v súčasnej dobe, tak technický smer a technická vysoká škola sú tým správnym riešením. Strojnícka fakulta TUKE disponuje širokým záberom študijných programov. Nie je to len o strojárstve a ozubených kolesách, či automobilovej výrobe, ale aj o programovaní, modelovaní, u nás môžete študovať dokonca aj biomedicínske inžinierstvo, či procesný manažment a ekonomiku podniku. Nájde sa v tom každý, kto má chuť a odvahu študovať na vysokej škole. Naši študenti majú možnosť popri štúdiu zažiť pestrý študentský život plný zaujímavých aktivít a absolvovať rôzne stáže priamo v podnikoch, čo im rozšíri rozhľady a možnosti uplatniť sa neskôr na trhu práce. My o tom u nás radi a hrdo hovoríme ako o "prepojení teórie s praxou". 
Strojnícka fakulta TUKE implementuje a verifikuje svoje edukačné a vedecko-výskumné výstupy prostredníctvom domácich aj svetových veľtrhov a podujatí, čoho dôkazom je aj účasť fakulty na svetových výstavách EXPO, či už v Dubaji, alebo aktuálne v Osake, kde prostredníctvom výsledkov našej práce reprezentujeme celé Slovensko ako súčasť Európy,
” pridáva svoj názor dekan Strojníckej fakulty technickej univerzity v Košiciach, Dr. h. c. mult. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., MPH.
 


Aká je perspektíva týchto študentov potom na trhu práce?
Študenti technických odborov sú dlhodobo vyhľadávaní zamestnávateľmi z rôznych odvetví hospodárstva, čo im poskytuje konkurenčnú výhodu v porovnaní so štúdium iného zamerania. Taktiež uplatnenie študentov zameraných na technické smery na našom trhu je veľmi dobré. V našej spoločnosti sa dlhodobo zameriavame na rozvoj mladých talentov zo škôl technického zamerania. Spolupracujeme s viacerými technickými školami a univerzitami, a to vo forme študentských stáží, brigád a samozrejme i pri vypracovávaní diplomových prác. Pravidelne organizujeme u nás i študentské exkurzie. Máme veľmi dobrú skúsenosť so študentmi, ktorí nielen študujú technické smery, ale najmä majú záujem o uplatnenie svojich vedomostí v praxi. Naša spoločnosť je dlhodobým a stabilným partnerom pre tieto mladé talenty. Ich uplatnenie v našej spoločnosti už počas počas štúdia, môže neskôr viesť k zaujímavej pracovnej ponuke v ich budúcom pracovnom živote. A to nielen na Slovensku, ale i medzinárodne, keďže sme globálna spoločnosť,” dodáva Zuzana Noščáková, HR Manager – R&D Centre, Exterior & Lighting zo spoločnosti OPmobility.
 
Áno, technické školy sú náročnejšie na štúdium. Na druhej strane trh práce ponúka ich absolventom úžasné možnosti. Žijeme v technickom svete, v ktorom títo absolventi sú veľmi žiadaní. A preto, ak v študentoch je niečo z technického myslenia, tak voľba školy a kariéry by mala byť jednoduchá.
  
Projekt “Kariérne workshopy pre stredné a vysoké školy” organizuje na Slovensku už niekoľko rokov občianske združenie “múdry pes” s podporou svojich odborných partnerov a mediálnych partnerov Slido a TASR.

Máj 2025

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
Akademia
Napíšte nám [email protected]