Autor textu: TASR
19.02.2019

SLOVENČINA: Kandidovať za či na prezidenta?

Jazykové okienko pre malých i veľkých.

Bratislava 19. februára (Skolske.sk)

 Na Slovensku sa blížia prezidentské voľby a často sa skloňuje spojenie kandidovať „na“ či „za“ prezidenta. Ktoré spojenie je správne?

      Podstatné meno kandidát je viazané s predložkou na – kandidát na prezidenta, kandidát na predsedu, kandidát na poslanca. V praxi vyzerá použitie tejto väzby nasledovne: Kiska bol kandidátom na prezidenta v predchádzajúcom volebnom období. Slovensko má pestrý výber kandidátov na prezidenta. Nie je dostatočný výber kandidátov na príslušnú funkciu. Avšak ak používame sloveso kandidovať – uchádzať sa o nejaký úrad, funkciu, hodnosť – je prípustné použiť obe predložky – na aj za. Takže môžeme povedať kandidovať na prezidenta, ale aj kandidovať za prezidenta. Kiska sa rozhodol nekandidovať za/na prezidenta. Kandidáti museli splniť určité podmienky, aby mohli kandidovať na/za prezidenta.
​​​​​​​
      S tým úzko súvisí aj spojenie vymenovať za alebo na – vo význame ustanoviť alebo poveriť nejakou funkciou, ktoré používame rovnako s predložkou za. Hoci v predchádzajúcom slovese kandidovať môžeme použiť predložku na aj za, pri slovese vymenovať je prípustná len predložka za. V pondelok vymenujeme za členov komisie novozvolených členov. Alica Čierna bola vymenovaná za členku ústavného súdu. Niekedy sa miesto slovesa vymenovať používa sloveso menovať. Ale kodifikačné príručky odporúčajú používať skôr sloveso vymenovať. 

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]