Autor textu: TASR
04.06.2019

Špičkoví fyzici zo sveta diskutujú 

Na konferencii o magnetizme. 

 Košice 4. júna (TASR)

 Vedeckí odborníci na oblasť magnetizmu sa stretávajú tento týždeň v Košiciach. Na päťdňovej medzinárodnej konferencii, ktorá sa začala v pondelok, bude diskutovať 280 účastníkov z 23 štátov sveta. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Linda Babušík Adamčíková.

      Podujatie s názvom Česká a slovenská konferencia o magnetizme sa koná každé tri roky, aktuálne ide o jeho 17. ročník. K témam patria magnetické tenké vrstvy, spintronika, magnetické častice, ferokvapaliny či molekulárny magnetizmus. 

      "Ide o významné podujatie v kalendári dôležitých podujatí Európskej fyzikálnej spoločnosti, ktoré sa koná tradične v Košiciach, meste považovanom za centrum fyziky magnetizmu vďaka pôsobnosti dvoch inštitúcií - Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach a Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied, ktoré túto konferenciu organizujú," priblížil rektor UPJŠ a predseda organizačného výboru Pavol Sovák.

      Konferencia sa od roku 1995 koná pod logom CSMAG (Czech and Slovak conference on Magnetism). Napriek tomu, že ide o podujatie s bohatou medzinárodnou účasťou, v názve zostalo označenie "česká a slovenská". Oba prívlastky vychádzajú z tradície organizovania dávnejších Československých porád o magnetizme, ktoré sa konali od 60. rokov 20. storočia a časom prerástli do veľkého medzinárodného podujatia. Cieľom konferencie je poskytnúť priestor pre slovenských a českých vedcov, ale aj hostí z iných krajín pracujúcich v oblasti základného a aplikovaného magnetizmu na prezentáciu ich najnovších výsledkov. Zároveň vytvára priestor na výmenu názorov, skúseností a technických informácií z fyziky magnetizmu. 

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
Napíšte nám [email protected]