Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Zuzana Blaščáková
12.06.2019

Vďaka speváckej súťaži sme spoznali inú školu

Je to stredná škola bez výučného listu.

Foto: archív Spojenej školy internátnej v Spišských Vlachoch

Spišské Vlachy 12. júna (Skolske.sk)


Pri príprave správy o krajskej súťaži SPIEVANKY, sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých vecí aj o samotnej škole, ktorá ju organizovala – o Spojenej škole internátnej v Spišských Vlachoch.
Školu som navštívila spolu s dvoma ďalšími redaktorkami nášho školského časopisu SRDCE. Pripravovali sme reportáž o krajskej speváckej súťaži SPIEVANKY. Ešte pre súťažou sme zašli za pani riaditeľkou Mgr. Monikou Koperdákovou. Vysvetlila nám, že nás pozvala preto, aby sme viac spoznali ich školu a aby naše školy viac spolupracovali.

Pre svojich žiakov v škole pripravujú veľa aktivít zameraných na pracovné vyučovanie. „Vychovávame deti, ktoré majú obmedzenú rozumovú kapacitu. Preto sa zameriavame na pracovné vyučovanie, práce na pozemku, práce v dielni. Žiaci sa učia pracovať s drevom, s papierom, s drôtom.  Máme aj praktickú školu. To je niečo ako učňovka, ale trochu nižšieho stupňa. Je to stredná škola bez výučného listu. Žiaci sa v praktickej škole učia žiť sami,“ uviedla pani riaditeľka. Žiaci v tejto škole sa učia používať aj rôzne „obyčajné“ elektrické spotrebiče – práčku, žehličku, mixér, vysávač, kuchynský sporák. Musíme ich naučiť bezpečnosti pri zaobchádzaní s tými spotrebičmi, aby si neublížili. V škole majú tkáčsku učebňu, kde sa učia tkáčskym zručnostiam – tkajú koberce. Žiaci pracujú s vŕbovým prútím, tiež sa učia pliesť z papiera. Dievčatá sa učia štrikovať, háčkovať, vyšívať aj šiť na šijacom stroji. Do praktickej školy chodia aj niektorí dospelí, ktorí v minulosti boli oslobodení od školskej dochádzky. Dnes sa môžu vzdelávať všetci, takže aj oni si môžu doplniť vzdelanie v tejto škole,“ prezradila nám viac o škole pani riaditeľka.

Pre žiakov pripravujú aj rôzne športové a kultúrne aktivity. Práve mali vyhlásený stolnotenisový turnaj. Zapájajú sa do aktivít slovenského hnutia špeciálnych olympiád. Organizujú Európsky futbalový týždeň, na ktorý pozývajú aj spoluhráčov zo ZŠ, takisto futbalistov z našej školy. Škola organizuje aj krajskú súťaž vo vybíjanej. Ako dodala pani riaditeľka: „Deti sa prestali hýbať. Dnes máme mobily, sociálne siete, žijeme vo virtuálnom svete, ale deti nevedia hrať obyčajnú vybíjanú, behať a len tak sa hýbať za loptou. Takže sme trošku upravili pravidlá pre našich žiakov. Začali sme súťaž organizovať cez jeden projekt a teraz je to už 5. ročník krajskej súťaže. Cieľom je žiakov naučiť pravidlá, a tak zabrániť zaniknutiu tejto hry medzi nimi. Pravidelne organizujeme deň detí. Naši chlapci sa zúčastňujú okresnej súťaže vo florbale. V rámci školy máme športové hry medzi triedami.“
Pani riaditeľka nás previedla po škole a ukázala nám aj odborné učebne. Videli sme krosná, na ktorých žiaci tkajú domáce koberce. Školskú kuchynku, v ktorej sa učia pripravovať rôzne jedlá, používať elektrické spotrebiče.

Celá budova školy má peknú výzdobu s množstvom fotografií z jednotlivých školských akcií. Videla som napríklad nástenku z Dňa Zeme, na ktorej boli ukážky vlastnoručne vyrábaného papiera (fotka). Na jednej chodbe viselo dvanásť plagátov, ktoré tvorili kalendár. Na každom plagáte bol jeden mesiac, ktorý charakterizovala jedna básnička a výtvarné práce žiakov.

Pani učiteľky v tejto škole boli veľmi milé a ochotné, dokonca nás ponúkli skvelým zákuskom. Pani učiteľka Mgr. Mária Ledecká nám ukázala školskú kroniku, v ktorej je zdokumentovaný život školy. Už aj naše podpisy v kronike potvrdzujú, že sme navštívili túto školu v deň konania 10. ročníka krajskej súťaže v speve žiakov špeciálnych škôl s názvom SPIEVANKY.
 
Zuzana Blaščáková (V. B)
redaktorka školského časopisu SRDCE
ZŠ sv. Jána Krstiteľa Spišské Vlachy

 
Súvisiaci článok:        Súťaž SPIEVANKY v Spišských Vlachoch napísala 10. ročník

pic
Foto: archív Spojenej školy internátnej v Spišských Vlachoch
pic
Foto: archív Spojenej školy internátnej v Spišských Vlachoch
pic
Foto: archív Spojenej školy internátnej v Spišských Vlachoch
pic
Foto: archív Spojenej školy internátnej v Spišských Vlachoch
pic
Foto: archív Spojenej školy internátnej v Spišských Vlachoch

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]