Autor textu: TASR
12.06.2019

MŠVVaŠ navrhovalo, aby sa preverovali odpisy z registra trestov 

Chce nadštandardne zvýšiť kontrolu.

Foto: TASR

Bratislava 12. júna (TASR)

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR pri návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch navrhovalo, aby sa u pedagógov preverovali aj odpisy z registra trestov, čím by sa nadštandardne zvýšila kontrola. V stredu po rokovaní vlády to uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) v súvislosti s kauzou bratislavského učiteľa, ktorý je obvinený zo zločinu sexuálneho zneužívania a zločinu výroby detskej pornografie svojho žiaka. 

V súčasnosti sa takéto odpisy preverujú len u príslušníkov bezpečnostných služieb a podobných kategórií zamestnancov," uviedla Lubyová. Ministerka si myslí, že ide o citlivú otázku. "Treba veľmi citlivo zvažovať, či bude musieť radovo 100.000 učiteľov poskytovať ten odpis.

Martina LubyováLubyová poukázala na to, že Generálna prokuratúra SR, ale aj Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku navrhovali, aby nebola povinnosť poskytovať tento odpis zahrnutá v zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch. "Na základe týchto pripomienok sa to vypustilo zo zákona," povedala ministerka s tým, že keby sa mali takéto prípady vyskytovať častejšie, tak je rezort školstva pripravený sa opätovne vrátiť k návrhu a otvoriť diskusiu. Podľa Lubyovej by sa však musel novelizovať aj zákon o registri trestov. 

Policajti odboru kriminálnej polície začiatkom júna objasnili prípad mravnostnej trestnej činnosti, ktorej sa mal dopúšťať 51-ročný učiteľ zo základných škôl v Bratislave IV. "Podľa doterajších informácií obvinený od decembra 2017 ako pedagogický zamestnanec zneužil svoju pozíciu učiteľa, vedel o nepriaznivých rodinných, sociálnych a majetkových pomeroch poškodeného 11-ročného chlapca. So zámerom sexuálneho kontaktu s maloletým nadviazal a udržiaval s ním a s jeho matkou priateľský vzťah," uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. V prípade preukázania viny hrozí mužovi trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.  

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]