Autor textu: TASR
29.06.2019

Peter je pôžitkár, Pavol je neoblomný a Petra vie ľudí presvedčiť 

Meniny oslavujú v jeden deň.

Foto:Školské.sk

Bratislava 29.06.2019 (Skolske.sk)

 Mužské meno Peter má grécky pôvod a význam mena je "pevný ako skala". Nositeľov tohto mena oslovujeme Peťo, Peťko, Petrík.
      Mužské meno Pavol má latinský pôvod a v preklade znamená "malý, skromný". Pavlov oslovujeme Pali, Palino, Paľko.
      Meno Petra je ženskou podobou mena Peter. Nositeľky oslovujeme Peťa, Peťka.
      Uvedené mená sú tradičné, na Slovensku bežne zaužívané, aj keď v súčasnosti nie sú až také populárne ako v minulosti.
      Peter a Pavol majú spoločné iba jedno - oslavujú meniny v predposledný júnový deň. Inak sú to úplne rozdielne osobnosti.
      Dominantnými vlastnosťami Petrov sú intuícia, dynamizmus, reaktívnosť a citlivosť. Pri osobnostnom hodnotení sú vykreslení ako ľudia, ktorí majú srdce. V citovom živote sú neskrotní, nároční a zmyselní. Za ľahostajnou tvárou skrývajú nepriznané pôžitkárstvo.
      Podľa povahy sú nevyčerpateľní a vytrvalí, so silnou emotívnosťou a troškou pojašenosti. Petrovia by mali v živote pracovať duševne, pretože na fyzickú prácu nie sú veľmi stavaní.
      Uplatnia sa prevažne ako herci, spisovatelia alebo novinári.
      Majú šťastie po celý život, zvlášť v jeho druhej polovici. Keďže sú fatalisti, zvyknú voliť vyčkávaciu taktiku.
      Petrovia majú obľúbenú farbu červenú, ochranné rastliny horčicu a rozmarín, ochranné kamene jaspis a diamant.
      Podľa Historického kalendára sa na Pavla a Petra v Žiline v roku 1850 narodil jazykovedec, prekladateľ a pedagóg PETER TVRDÝ. Z tohto sveta v roku 1999 v Brne (ČR) odišiel divadelný režisér PETER SCHERHAUFER.
      Medzi známych Petrov nepochybne patrí svätý PETER apoštol, pôvodným menom Šimon, jeden z 12 učeníkov Ježiša Krista.
      Slovenský spevák, textár a moderátor PETER STAŠÁK, spevák, skladateľ, producent a fotograf PETER NAGY, spevák, skladateľ, organizátor, moderátor, manažér jazzového diania, dramaturg a promotér festivalu Bratislavské jazzové dni PETER LIPA, bývalý hokejista, majster sveta z roku 2002 PETER BONDRA majú spoločné - meno.
      Slovenskí  dlhoroční reprezentanti vo vodnom slalome v kategórii C2 bratia PETER a PAVOL HOCHSCHORNEROVCI , trojnásobní olympijskí víťazi, päťnásobní majstri sveta, šesťkrát zlatí na Majstrovstvách Európy, ďalej slovenský profesionálny cestný cyklista jazdiaci za nemecký tím Bora-Hansgrohe, trojnásobný majster sveta PETER SAGAN patria medzi predstaviteľov mien z 29. júna.
      Na Slovensku v Nitrianskom samosprávnom kraji v okrese Komárno existuje obec SVÄTÝ PETER.

      x x x 

      Pavlovia sú tí, ktorí víťazia. Vynikajú emotívnosťou, spoločenskosťou, citlivosťou a mravnosťou. Pri zasiahnutí Amorovým šípom sú nežní, no majú v sebe istú neoblomnosť, ktorá im život rozhodne neuľahčuje.
      Náramne trpia, ak ich niekto zradí. Prechovávajú v sebe nedôveru voči žene, čo sa navonok prejavuje akousi neotesanosťou.
      Obľubujú klasické štúdium, ale je im blízka aj matematika a cudzie jazyky. Mohli by byť z nich zdatní technici, politici či hovorcovia.
      Pavlovia sú výrazne životaschopní a strhujúci ľudia, ktorí si dokážu hravo získať sympatie a náklonnosť ľudí.
      Ich obľúbená farba je modrá, ochranné rastliny žihľava a slez, ochranné kamene ametyst a smaragd.
      Historický kalendár uvádza, že 29. júna 1951 sa v Modre narodil hudobník a skladateľ PAVEL ZAJAČEK.
      Apoštol PAVOL, pôvodným hebrejským menom Saul, známy aj ako PAVOL Z TARZU, prvý kresťanský teológ, ďalej pápeži napríklad JÁN PAVOL I., aj svätý JÁN PAVOL II., gréckokatolícky biskup a slovenský mučeník rusínskeho pôvodu blahoslavený PAVOL PETER GOJDIČ, básnik, dramatik a prekladateľ PAVOL ORSZÁG HVIEZDOSLAV, pedagóg, spisovateľ, zberateľ a vydavateľ ľudových rozprávok, publicista, redaktor, folklorista, literárny historik PAVOL DOBŠINSKÝ, jazykovedec, zakladateľ slavistiky PAVOL JOZEF ŠAFÁRIK, básnik a prekladateľ PAVOL HOROV, speváci PAVOL HAMMEL i PAVOL HABERA,  hokejista PAVOL DEMITRA (1974-2011), ktorý 7. septembra 2011 tragicky zahynul v ruskej Tunošne pri Jaroslavli po havárii lietadla Jak-42,  ďalej biatlonista, bronzový medailista zo ZOH vo Vancouveri 2010 v behu s hromadným štartom na 15 km PAVOL HURAJT sa tiež prejavili ako tí, čo radi víťazia.

      x x x 

      Petry, ktoré majú meniny spolu s Petrami a Pavlami 29. júna, sú vášnivé ženy. Emotívnosť a túžba konať ich môžu niekedy dohnať k extrémnym rozhodnutiam. Reakcie týchto žien sú priemerné, rozprávajú rázne a vždy s presvedčením.
      Petry majú vôľu ako zo železa. Svojou aktívnosťou doslova pohltia iných. Pomerne skoro zistia, na čo sa chcú v živote zamerať. Uplatnenie nájdu väčšinou v politike, marketingu alebo v oblasti umenia.
      Napriek úžasnej vitalite by si mali dávať pozor na zdravie.
      Ich obľúbená farba je medená, ochranné rastliny mak, nechtík, ochranné kamene krištáľ a granát.
      Slovenská herečka PETRA POLNIŠOVÁ, spisovateľka PETRA NAGYOVÁ-DŽERENGOVÁ aj česká speváčka a herečka PETRA ČERNOCKÁ naplnili jednu charakteristiku svojho mena - uplatnili sa v oblasti umenia.


      Zdroje: www.zivotopisysvatych.sk, www.supermusic.sk, www.osobnosti.sk, www.peterstasak.sk, www.peternagy.sk, www.peterlipa.com, www.hokejportal.net, www.slovaknhl.sk, www.svatypeter.eu, www.saleziani.sk, www.gojdic.zoe.sk, http://hochschorner.sk, www.pavolhabera.info, www.pavolhammel.sk, www.dukla.sk, www.csfd.cz, ww.bux.sk, www.litcentrum.sk, www.petracernocka.cz

Čo treba vedieť o koronavíruse

Február 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-
-
-
Napíšte nám [email protected]