Autor textu: TASR
11.09.2019

Rekonštrukcia internátov UPJŠ  je v záverečnej fáze

Dodávateľ robí záverečné úpravy na poslednom objekte.

Foto:TASR

Košice 11.09.2019 (TASR)

 Rekonštrukcia študentských domovov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach na Medickej ulici je v záverečnej fáze. Ako na utorkovom tlačovom brífingu informoval rektor univerzity Pavol Sovák, za uplynulých 13 mesiacov investovali do ich obnovy približne 2,6 milióna eur. Z toho tvorila dotácia z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR približne 1,8 milióna eur.

      Počas vlaňajška a tohto roku pracovali na rekonštrukcii exteriéru. Išlo napríklad o zateplenie, obnovu balkónov či výmenu svietidiel. „Plášť bol viac než v havarijnom stave. K oprave sme museli pristúpiť, pretože nielen opadaná fasáda, ale aj statika balkónov bola na hranici užívateľnosti. Sme pripravení na kolaudáciu. Dodávateľ robí záverečné úpravy na poslednom objekte. V priebehu dneška a zajtrajška zmizne posledné lešenie a študenti sa ubytujú bez akýchkoľvek obmedzení,“ povedal rektor.


​​​​​​​
      Ako uviedol riaditeľ Študentských domov a jedální UPJŠ v Košiciach Jozef Maligda, podľa platným noriem upravili aj výšku zábradlia na balónoch. telocviční, výstavby multifunkčnej športovej haly a plavárne by to malo byť to, čo si moderné vysokoškolské štúdium vyžaduje. Sme na to pripravení,“ uzavrel s tým, že realizáciu projektu UPJŠ plánuje financovať zo štrukturálnych fondov, o ktoré sa chce uchádzať.

Už sa robia len zemné práce, odkvapové chodníky a podobne. Balkóny sú hotové a väčšina študentov je nasťahovaná.

      Dodal s tým, že akademický rok 2019/2020 sa na UPJŠ začne v pondelok (16. 9.).

      Univerzita od roku 2011 v areáli na Medickej ulici - spolu s uvedenou dotáciou - preinvestovala okolo 4,3 milióna eur. Čo sa týka rokov 2018 a 2019, z vlastných zdrojov investovala do rekonštrukcie viac ako 730.000 eur. „Listom sa obrátime na ministerstvo financií. Ak by malo šancu dofinancovať túto čiastku z alokovaných finančných prostriedkov nad rámec toho, čo nám bolo schválené na Slovenskej rektorskej konferencii, veľmi by sme to uvítali. Tým pádom by sa totiž vytvoril priestor na ďalšiu injekciu do študentských domovov, pretože práve zariadenie a vybavenie izieb je to, čo by sme tiež radi posunuli ďalej,“ povedal rektor s tým, že podľa odhadov bude na ich kompletnú obnovu potrebná suma viac ako jeden milión eur.
​​​​​​​
      V uvedených internátoch je počas akademického roka ubytovaných 1400 študentov. Podľa Sováka by sa ich kapacita mohla zvýšiť. „Máme projektový zámer na dostavbu týchto internátov ešte o jedno poschodie, a to v nadväznosti na výstavbu technologického inovačného parku, ktorý by mal stáť na parkovisku,“ povedal. Podľa jeho slov by sa tak zmenil dizajn celého areálu. „Vrátane priľahlých

pic
Foto: TASR
pic
Foto:TASR
pic
Foto: TASR
pic
Foto: TASR
pic
Foto: TASR

Na snímkach zrekonštruované študentské internáty na Medickej ulici v Košiciach 10. septembra 2019. FOTO TASR – František Iván

Novoročné prijatie členov Slovenskej rektorskej konferencie prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Január 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131