Autor textu: TASR
13.09.2019

Štyri stredné školy zo Slovenska navštívia EP v Štrasburgu

EPAS celkovo spolu ocenila 20 škôl, 66 pedagógov a 295 študentov.

Foto: Ilustračné foto

Bratislava 13.09.2019 (Skolske.sk)

Štyri stredné školy zo Slovenska navštívia sídlo Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Sú nimi Gymnázium v Dubnici nad Váhom, Gymnázium v Giraltovciach, Súkromná stredná škola v Košiciach a Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium v Bratislave. Stali sa najlepšími tímami tretieho ročníka Ambasádorskej školy Európskeho parlamentu (EPAS).

      EPAS celkovo spolu ocenila 20 škôl, 66 pedagógov a 295 študentov. Získali tak certifikát senior a junior ambasádorov Európskeho parlamentu. Školy zároveň získali titul EPAS.

      Zástupkyňa z Academie Istropolitana Nova Dagmar Horná hovorí, že pri vyhodnocovaní prihliadali aj na originalitu aktivít, ktoré mladí ambasádori robili. „Originalita bola napríklad v tom viacgeneračnom zábere, keď šli k seniorom, miestnej správe, rodičom alebo do materských škôl. Veľa sme prihliadali aj na to, či školy využili svoje autentické programy a vedeli na to ,napasovať' európske témy,“ uviedla. Oceňovali aj snahu učiteľov, ktorí vkladali európske témy do svojho vyučovania.

      „Sme malé mesto aj malá škola, a práve preto sme sa rozhodli do tohto projektu zapojiť, aby sme ukázali, že aj keď sme takí malí, vieme urobiť niečo prospešné. Najväčšou skúsenosťou bolo pre nás rozprávať v dennom stacionári v Giraltovciach o európskych voľbách, kde sme aj niektorých dôchodcov presvedčili, aby šli voliť,“ hovoria junior ambasádori z Giraltoviec.

      Podľa europoslanca Roberta Hajšela majú títo študenti široký prehľad o tom, čo sa deje v Európskej únii, a zaujímajú sa o najaktuálnejšie témy.

      „Slovenskí študenti sú stále lepší a tento program má veľký význam, lebo im prináša veľké poznatky. Tému Európskej únie považujem za nedostatočnú z hľadiska povinného vyučovania na školách,“ myslí si europoslanec Ivan Štefanec.

      Ambasádorská škola je podľa Dionýza Hochela, povereného riadením Kancelárie EP na Slovensku, jedným z najvýznamnejších programov EP pre mladých a prispela aj k zvýšeniu účasti mladých ľudí v májových eurovoľbách.
​​​​​​​
      Vzdelávací program EPAS je príležitosťou pre mladých lepšie spoznať európsky hodnotový priestor a prispieť k jeho ďalšiemu rozvoju.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Február 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]