Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Tasr
18.09.2019

UMB v novom akademickom roku otvorila Konfuciov inštitút pre obchod

Cieľom inštitútu je ponúkať kurzy čínskeho jazyka.

Foto: TASR

Banská Bystrica 18.09.2019 (TASR)

 Otvorenie nového, v poradí už 28. akademického roka na Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, bolo v utorok spojené so slávnostným otvorením Konfuciovho inštitútu pre obchod pri UMB. Vďaka novej vzdelávacej súčasti univerzity majú študenti, zamestnanci i široká verejnosť jedinečnú možnosť absolvovať kurzy čínskeho jazyka pod vedením skúsených lektorov z Číny.

      "Jeho otvorenie je výsledkom niekoľkoročnej spolupráce UMB a Dongbeiskej univerzity financií a ekonómie v Daliane. Konfuciov inštitút pre obchod má ambíciu pôsobiť ako stmeľujúci prvok a spájať univerzitu, podniky, samosprávu a širokú verejnosť. Naša univerzita, ako prvá mimobratislavská na Slovensku, sa týmto dňom zaraďuje do celosvetovej siete viac ako 530 Konfuciových inštitútov, ktoré sú etablované pri prestížnych univerzitách. Konfuciov inštitút pre obchod má záujem spolupracovať aj s ďalšími aktérmi v Banskobystrickom samosprávnom kraji, ktorí už majú skúsenosti s čínskym jazykom a kultúrou. Koordinovaním aktivít a vzájomnou spoluprácou má záujem prispieť k rozvoju regiónu a jeho zviditeľneniu v celoslovenskom meradle," zdôraznil vo svojom príhovore rektor UMB Vladimír Hiadlovský.

      Cieľom inštitútu je ponúkať kurzy čínskeho jazyka i pre širokú verejnosť a rozšíriť ponuku o špecializované kurzy pre podniky zamerané na obchodovanie s Čínou, čínsku firemnú kultúru a etiketu, o ktoré je záujem zo strany súkromnej sféry. V príhovore o tom v Banskej Bystrici ubezpečil aj veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Lin Lin.

      Podľa Hiadlovského Konfuciov inštitút je jeden z ďalších mostov medzi oboma krajinami a nadväzuje na odkaz niekdajšieho významného banskobystrického architekta Ladislava Hudeca, ktorý sa preslávil svojimi stavbami v Číne.

      Ako rektor poznamenal, akademický rok 2019/2020 na UMB prináša viacero strategických výziev. Vedenie má rozpracované viaceré zámery, ktoré súvisia s organizáciou Európskeho olympijského festivalu mládeže v roku 2021. V areáli jej študentských domovov sa počíta s olympijskou dedinou pre mladých športovcov.

      Uplynulý akademický rok z hľadiska investičných akcií zhodnotil ako úspešný. UMB zrealizovala 14 projektov v celkovom objeme 6,2 milióna eur. Išlo o zdroje z eurofondov, účelovú dotáciu úradu vlády na rekonštrukciu internátov či vlastné zdroje. Práce sa sústredili najmä na znižovanie energetickej náročnosti objektov univerzity.

      V deň otvorenia nového akademického roka UMB podpísala memorandum o spolupráci so Slovenským zväzom biatlonu.
​​​​​​​
      "Cieľom je vytvárať podmienky pre odborné vzdelávanie novej generácie úspešných športovcov, trénerov a reprezentantov, zabezpečiť kvalitné športové zázemie v našom regióne. Univerzita je hrdá, že medzi svojimi absolventmi má niekoľko olympijských reprezentantov a ich trénerov. Verí, že aj vďaka tejto spolupráci sa bude ich počet neustále zvyšovať," reagoval rektor UMB, ktorý na otvorení privítal aj zlatú olympioničku v biatlone Anastasiu Kuzminovú.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]