Autor textu: TASR
06.11.2019

ČR: Učitelia štrajkujú za vyššie platy

ČR: Učitelia štrajkujú za vyššie platy

Foto: TASR

Praha 06.11.2019 (Skolske.sk)

 V Česku prebieha v stredu jednodňový štrajk učiteľov za vyššie platy. Podľa ministerstva školstva sa doň zapojila desatina až štvrtina škôl. Informoval o tom Deník N a portál Tn.cz televízie Nova.
      Pre zapojenie do štrajku sa v niektorých školách rozhodli až na začiatku tohto týždňa a rodičia teda informovali deti v poslednej chvíli. Oznámenie o zapojení do štrajku muselo byť zverejnené na budovách školy alebo na ich informačných kanáloch najneskôr v utorok o 10.00 h.

      "Ospravedlňujeme sa rodičom, bohužiaľ, asi sme im narobili veľké starosti," povedal riaditeľ základnej školy v Zlíne na Slovenskej ulici Otto Procházka. Učiteľka Martina Boušková ho doplnila: "Dôvod na štrajk je jednoduchý. Došla nám trpezlivosť."

      Niektoré školy v stredu zatvorili úplne, iné nechcú nechať rodičov najmenších detí "v štichu". Naopak, v českej obci Jarošov pri Uherskom Hradišti štrajkujú aj učitelia materskej školy. V Zlíne zavreli len tri školy, lebo podľa niektorých riaditeľov bol štrajk vyhlásený veľmi narýchlo.

      Podľa člena Rady hlavného mesta Praha Víta Šimrala za stranu Piráti sa v metropole zavrie 37 zo 195 základných škôl a v ďalších 18-tich bude výučba čiastočne obmedzená. Oznámil to na Twitteri. Z 299 materských škôl sa úplne zatvorí 11 a šesť ich obmedzí prevádzku. "Údaje máme takmer kompletné, nedodali ich len Praha 9, 10 a 16," uviedol ešte.

      Odbory sú s počtom štrajkujúcich škôl spokojné a pripravené "pritvrdiť" v boji o vyššie mzdy - napríklad aj týždňovým štrajkom. Žiadajú dodržanie sľubu, ktorým im dala vláda vlani v januári. Premiér Andrej Babiš vtedy povedal, že platy učiteľov chce jeho vláda v roku 2019 navyšovať o 15 percent s tým, že polovica pôjde na tarify a polovica do netarifnej zložky. Riaditelia musia dostať vyššie kompetencie a hospodáriť s týmito peniazmi, dodal Babiš.

      Tento týždeň však vláda schválila prídavok osem percent do tarifných zložiek a ďalšie dve percentá na odmeny.
​​​​​​​
      "Toto je prvý štrajk, ktorý vyprovokoval predseda vlády. Vyprovokoval ho osobne, pretože sa nedá sľubovať každému všetko," komentoval vývoj situácie predseda opozičnej ODS a bývalý minister školstva Petr Fiala, ktorého citoval spravodajský server TN.cz.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Január 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]