Autor textu: Eliška Trpíšková
25.03.2020

Recenzia na knihu Nájdem si ťa od Joanny Connors

Knihy vydavateľstva Absynt majú naozaj niečo do seba.

Foto: Absynt

Bratislava 24.03.2020 (Skolske.sk)

 Patria medzi moje obľúbené už len kvôli faktu, že ide o reportáže založené na skutočných udalostiach. Vždy som bola fanúšičkou kníh, ktoré majú príbeh založený na skutočných udalostiach. Dej si tak vždy môžem lepšie predstaviť a cítim, že mi nikto „nevnucuje“ do hlavy tie vymyslené príbehy, ktoré nemajú v sebe ani štipku pravdy a hneď je nám jasné, že by sa v skutočnosti nikdy neodohrali.

​​​​​​​Tentokrát som siahla opäť po knihe vydavateľstva Absynt s názvom Nájdem si ťa. Kniha bola vydaná v roku 2017 a z angličtiny ju preložil Milan Kopecký. Autorkou je americká novinárka a spisovateľka Joanna Connors, ktorá spolupracovala s rôznymi periodikami ako Los Angeles Times, Chicago Tribune či Glamour a za knihu Nájdem si ťa získala cenu Dart Award od Columbia University za „úchvatné odkrytie vlastnej životnej traumy.“Joanna Connors sa v knihe vracia o dvadsať rokov naspäť a odkrýva svoje životné tajomstvo plné násilia a zneužitia. Verejne začína rozprávať o svojich pocitoch a emóciách, ktoré v sebe dlho ukrývala. V jej osobnej reportáži sa stretneme so všetkými detailmi príbehu a dokonca sa staneme svedkami vyšetrovania, ktoré autorka začala na vlastnú päsť. Ide o silný príbeh, ktorý chytí za srdce nejednu ženu a nadobudneme pocit, že autorka rozpráva príbeh len „pre nás.“ Nechcem ale povedať viac, keďže zvedavým čitateľkám by som prezradila hlavnú myšlienku príbehu a kniha by stratila svoje „čaro.“Joanna Connors zažila v pomerne mladom veku traumu, s ktorou sa dlho nevedela vyrovnať. Nepríjemný zážitok a výčitky svedomia ju trápili niekoľko rokov a vysvetľuje, že sa ich jednoducho nevedela zbaviť. Situácia zasiahla jej prácu, jej rodinu a najmä jej psychiku.  Knihu napísala so zámerom pomôcť ženám, ktoré prežívajú podobnú skúsenosť ako ona a verí, že prostredníctvom vlastných skúseností motivuje o probléme hovoriť a nedusiť ho v sebe. A najmä, vyzýva všetky čitateľky, aby prekonali svoj strach.Kniha sa číta bez akýchkoľvek problémov a je formálne veľmi prehľadne zorganizovaná. Dej sa krásne stupňuje a každá kapitola vo vás zanechá mnoho otáznikov, ktoré sa pomaly začnú jeden po druhom objasňovať. Na konci príbehu vám padne kameň zo srdca a vďaka priznaniu autorky pocítite i vy akúsi úľavu.Obdivujem všetky ženy, ktoré sa otvorili a dokážu hovoriť o zložitých životných situáciách jednoducho. Zaslúžia si pochopenie a najmä vieru v lepší zajtrajšok. Joanna Connors je pre mňa príkladom silnej ženy, ktorá sa napriek všetkému, čo sa jej prihodilo nevzdala a žije aj naďalej normálny plnohodnotný život.  

Čo treba vedieť o koronavíruse

Apríl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň vtáctva, Medzinárodný deň zábavy v práci,
· Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ (Testovanie 9-2020, T9-2020) sa uskutoční z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131