26.03.2020

RTVS poteší športových fanúšikov

Verejnoprávna televízia sa preto rozhodla prevetrať svoj archív.

Bratislava 25.03.2020 (Skolske.sk)

​​​​​​​Od pondelka 30. marca začne RTVS na nedávno spustenej Trojke vysielať seriál slovenských športových míľnikov. Nadšencom športu ponúkne záznamy najväčších úspechov slovenských športovcov a odštartuje prenosmi zápasov z hokejových majstrovstiev sveta 2002, kde Slováci senzačne vybojovali zlaté medaile. Diváci uvidia ako prvý štvrťfinálový duel medzi Slovenskom a Kanadou, v utorok 31. marca to bude semifinále medzi Slovenskom a Švédskom a 1. apríla 2020 budeme znova majstri sveta. Tentokrát sa však do ulíc oslavovať nepôjde.Športový program bude pokračovať 2. apríla biatlonovými majstrovstvami sveta. Bolo to presne v piatok 8. marca 2019, keď Anastasia Kuzminová získala zlatú medailu v rýchlostných pretekoch žien na 7,5 kilometra. Trojnásobná olympijská víťazka si tak splnila ďalší športový sen a na majstrovstvách sveta vybojovala historicky prvú medailu so zlatým leskom pre Slovensko. Zlatú medailu zabezpečila Slovensku minulý rok na majstrovstvách sveta vo Švédsku aj Petra Vlhová, bolo to však v inej disciplíne. Pred televíznymi obrazovkami sme všetci sedeli vo štvrtok 14. februára a očakávali sme, či sa našej lyžiarke podarí dobrý výsledok. Petra nám želanie splnila, pretože v obrovskom slalome zdolala všetky svoje súperky, aj tú najväčšiu, Mikaelu Shiffrinovú. Emócie z jej víťazstva znova zažijeme 3. apríla v piatok. Športový týždeň na trojke ukončia dokumentárne filmy o futbalových šampionátoch. V sobotu 4. apríla to bude dokument o majstrovstvách sveta 1962 z Čile, kde sa futbalisti Česko-Slovenska dostali až do finále, no podľahli Brazílii a v nedeľu o majstrovstvách Európy 1976 z Belehradu. Tento turnaj Česko-Slovensko vyhralo víťazstvom nad súpermi zo Západného Nemecka po penaltovom rozstrele.   Všetky prenosy sa začnú na Trojke o 22:00 a reprízované budú na druhý deň o 16:00. Samostatný športový program tak skoro nebude RTVS mala v pláne tento rok spustiť samostatnú programovú službu zameranú výlučne na šport. Plány im žiaľ zmarila pandémia koronavírusu. Štart projektu bol viazaný na začiatok Majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa mali konať od 12. júna do 12. júla v trinástich európskych mestách, organizátori sa ale rozhodli šampionát presunúť na budúci rok. Toto leto zrejme pre stále sa šíriaci vírus neuvidíme ani olympiádu v Tokiu. Rušenie takýchto významných športových podujatí výrazne spomalilo rozbehnuté prípravné práce na spustenie športového vysielacieho okruhu, a tak nevedno, kedy sa ho športoví priaznivci nakoniec dočkajú.