Autor textu: TASR
20.05.2020

OZPŠaV a asociácie pôsobiace v regionálnom školstve vítajú otváranie škôl

Zároveň navrhujú rozšíriť otvorenie škôl o základné umelecké školy a o letnú činnosť v centrách voľného času.

Ilustračná snímka, EASYFOTO TASR - Jozef Poliak

Bratislava 20. mája (TASR) – Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) a asociácie pôsobiace v regionálnom školstve vnímajú pozitívne rozhodnutie o otváraní materských a základných škôl, školských jedální a školských klubov detí od 1. júna. Vyplýva to z ich stredajšieho spoločného rokovania, o ktorom TASR informoval predseda školských odborárov Pavel Ondek.  
      
"Je potrebné zdôrazniť, že zodpovedným za otvorenie a dodržiavanie podmienok je riaditeľ školy, nie zriaďovateľ. Naďalej platí povinná školská dochádzka. Preto dobrovoľnosť rozhodnutia rodiča o nenastúpení dieťaťa do školy nie je vnímaná pozitívne," povedal Ondek s tým, že pre niektorých rodičov je výhodnejšie nechať dieťa doma a poberať príspevok za OČR. V pracovnoprávnych vzťahoch je podľa Ondeka dôležité, aby došlo k dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom pri preradení zamestnanca z druhého stupňa na prvý stupeň, aby nemuselo dôjsť k jednostrannému rozhodnutiu riaditeľa. Zároveň navrhujú rozšíriť otvorenie škôl o základné umelecké školy a o letnú činnosť v centrách voľného času.
      
Zástupcovia školských odborárov a asociácií sa zhodli na tom, že je potrebné naďalej presadzovať požiadavky z Deklarácie 2020 s dôrazom na priority, ktorými sú najmä zjednotenie financovania regionálneho školstva a výrazné zvýšenie platov.
      
Ďalšou časťou rokovania bola otázka dotácie štátu vo výške 90 miliónov eur na dofinancovanie prevádzok materských škôl, pretože mestá a obce majú s ich financovaním problém. "Žiadame ministra školstva, aby daný proces dotácie urýchlil. Realizácia dotácie pre materské školy pomôže aj základným umeleckým školám, jazykovým školám, centrám voľného času, školským klubom detí a školským jedálňam, pretože samospráva ušetrí na materských školách. Tu je jasný dôkaz toho, že mestá a obce nezvládajú financovanie. Preto je potrebné, aby osobné náklady zamestnancov spomínaných inštitúcií prevzal štát," dodal Ondek.  

Čo treba vedieť o koronavíruse

Január 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131