Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Viera Ristvejová
15.10.2020

Mesiac úcty k starším s knižnicou - Napíš list – Poteš srdce

Výzvou chce Knižnica pre mládež mesta Košice inšpirovať svojich detských čitateľov k prejavom pozornosti, úcty a prirodzenej láskavosti voči starším.

Viera Ristvejová

Osamelosť, najmä medzi staršími, je viac ako bežná. „Myslím, že sa dotýka rovnako osamelo žijúcich ako aj tých, ktorí žijú v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach,“ hovorí Kamila Prextová, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice. „Ich pocit osamelosti sa môže stupňovať, viesť k poklesu záujmu o okolie, k depresiám a vôbec k celkovému zhoršeniu ich zdravotného stavu.“ Aj preto sa v knižnici rozhodli skúsiť pomôcť v boji proti osamelosti. „Práve počas Mesiaca úcty k starším sme vypísali výzvu Napíš list – Poteš srdce, pomocou ktorej by sme chceli inšpirovať mladých k prejavom láskavosti a úcty k starším. Budeme radi ak sa nám zámer aspoň trochu podarí, pretože som presvedčená, že seniori si našu pozornosť zaslúžia po celý rok a v dobe sprísnených opatrení a zvýšenej sociálnej izolácii obzvlášť.“

Listy seniorom majú potešiť aj vychovávať a vzdelávať

Knižnica vyzýva k písaniu listov, ktoré majú potešiť a eliminovať pocit osamelosti. „Deťom to zaberie možno len chvíľočku a niekoho pritom veľmi potešia,“ hovorí Kamila Prextová, ktorá si myslí, že písať sa dá rovnako doma ako v škole. „Napríklad v rámci školských klubov, no rovnako na hodinách slovenského jazyka a etickej výchovy, keďže to zapadá do školských učebných osnov, ktoré zahŕňajú výučbu formálnej úpravy listov a pohľadníc a tiež štylizáciu textov. Viem si to predstaviť aj v rámci výtvarnej výchovy, v rámci ktorej sa dá pohrať s grafickým prevedením. Ak by som šla ešte ďalej, písanie listov môžu pedagógovia využiť ako domáce zadanie pre dištančnú formu vzdelávania za súčasného zatváraní škôl.“ Malí autori by podľa výzvy mali písať anonymným adresátom, v listoch by mali prezradiť niečo o sebe, mohli by spomenúť nejakú vtipnú udalosť, ktorú prežili, napísať vtip, hádanku alebo citát. „Touto cestou im môžu dať vedieť, že sa na nich nezabúda. Uľahčiť si to pisatelia môžu tak, že si predstavia napríklad rozhovor so svojimi starkými, ktorých pravidelne zasypávajú príhodami zo školy a zážitkami s kamarátmi,“ radí Kamila Prextová a tým najkreatívnejším odkazuje, že svoj list môžu hoci aj odfotiť, alebo natočiť k nemu krátke video, ktorým by obsah listu osobne odprezentovali.

Ako a kedy sa zapojiť

Listy knižnica prijíma do 30. októbra 2020. Je potrebné ich doručiť poštou na adresu Knižnica pre mládež mesta Košice, Kukučínova 2, 043 59 Košice, alebo osobne priniesť do ktorejkoľvek z pobočiek knižnice. „Listov deti môžu napísať koľko len chcú. Jedinou našou podmienkou je, že musia byť písané rukou. Inak sa kreativite medze naozaj nekladú, práve naopak. Potešiť môžu i vlastnoručne zhotovené obálky, rôzne obrázky aj pestrofarebné písmenka. Poďme to teda spoločne skúsiť, niekedy stačí tak málo, možno práve váš obyčajný úprimným detský list,“ dodáva Kamila Prextová. Čo sa týka fotografií a videí, tie je možné posielať e-mailom na [email protected].

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]