Autor textu: TASR
26.05.2021

Škola v Borskom Mikuláši spustila projekt na ochranu klímy

Spolu s otvorením projektu začali aj prípravy na tzv. školskom pláne udržateľnej mobility.

Ilustračná snímka. FOTO TASR/DPA

Borský Mikuláš 26. mája (TASR) – Základná škola (ZŠ) v Borskom Mikuláši oficiálne spustila projekt s názvom Aktívna mobilita a zelené zariadenia v ZŠ Borský Mikuláš. TASR o tom informoval Peter Rozsár z občianskeho združenia (OZ) Cyklokoalícia. Cieľom projektu je lepšia pripravenosť školy na zmeny klímy a zvýšenie povedomia žiakov, ale aj ich rodičov či pedagógov o tejto téme.
      
"Škola v Borskom Mikuláši je príkladom v tom, koľko žiakov do nej dochádza na bicykli. Dokazuje to aj fakt, že sa každoročne umiestňuje na popredných priečkach v súťaži Do školy na bicykli. Tento projekt môže školskú mobilitu posunúť ešte o úroveň vyššie a vytvoriť tak prvotriedne podmienky pre spôsob dochádzania, ktorý je zdravý a ekologický," uviedol Rozsár.
      
Projekt získal grant z Nórska v sume 25.000 eur a bol spolufinancovaný vo výške 4000 eur zo štátneho rozpočtu SR. "V priestore medzi dvoma budovami školy bude v rámci projektu okrem iného vytvorená aj exteriérová ekoučebňa, ktorú budú môcť žiaci využívať v procese vyučovania. Tou najzaujímavejšou novinkou ale budú zmodernizované stojany na bicykle, ktoré získajú zelenú strechu či osvetlenie prostredníctvom fotovoltaických panelov," informoval Rozsár.
      
Spolu s otvorením projektu začali aj prípravy na tzv. školskom pláne udržateľnej mobility. Takýto materiál skúma, ako sa v súčasnosti žiaci aj pedagógovia dopravujú do školy. "Za obec môžem povedať, že budeme na výstupoch spolupracovať a urobíme všetko pre to, aby sa potrebné zlepšenia podarilo zrealizovať," doplnil starosta obce Borský Mikuláš Róbert Macek.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
Napíšte nám [email protected]