Autor textu: TASR
02.09.2021

Pri sirotskom dôchodku nie je nutné predkladať potvrdenia zo školy

Výnimkou pri nepredkladaní potvrdenia sú študenti škôl, ktoré neposkytujú údaje ministerstvu školstva.

Ilustračná snímka, FOTOT ASR/AP

Bratislava 2. septembra (TASR) - Potvrdenie o návšteve školy väčšina študentov-poberateľov sirotského dôchodku nemusí predkladať. Informovala o tom hovorkyňa Sociálnej poisťovne (SP) Zuzana Dvoráková.

"Väčšina študentov, ktorí poberajú sirotský dôchodok a pokračujú v štúdiu, nemá na začiatku školského roka voči SP žiadne oznamovacie povinnosti," uviedla hovorkyňa.

Potvrdenie poberatelia sirotského dôchodku nemusia predkladať, pretože informáciu o tom, že naďalej pokračujú v štúdiu a sú zapísaní do ďalšieho ročníka, poskytne SP ministerstvo školstva cez elektronický informačný systém. V záujme skoršieho vyplatenia dávky však môže ktorýkoľvek študent potvrdenie o štúdiu SP predložiť.

Výnimkou pri nepredkladaní potvrdenia sú študenti škôl, ktoré neposkytujú údaje ministerstvu školstva. Ide napríklad o školy patriace do pôsobnosti rezortov obrany a vnútra. Výnimkou sú tiež aj študenti-siroty, ktorí študujú v zahraničí.
​​​​​​​
"Iná situácia je, ak študent štúdium v lete prerušil. Takýto študent prestáva byť od prerušenia štúdia nezaopatreným dieťaťom, a teda nemá nárok na výplatu sirotského dôchodku," dodala hovorkyňa s tým, že vyplácanie sirotského dôchodku sa obnoví opäť až po začatí štúdia, po predložení žiadosti o pokračovanie vo výplate sirotského dôchodku spolu s potvrdením o návšteve školy.

Dvoráková doplnila, že za ukončenie štúdia sa pri vysokoškolákoch považuje termín štátnej záverečnej skúšky, pri stredoškolákoch je to posledný deň letných prázdnin v záverečnom roku štúdia. Ukončením štúdia sa končí nárok na výplatu sirotského dôchodku.

Ak študent ukončil bakalárske štúdium a chce pokračovať v magisterskom, termín ukončenia štúdia je aj termín bakalárskej skúšky. "Následne po začiatku magisterského štúdia predloží žiadosť o uvoľnenie výplaty sirotského dôchodku a priloží k nej potvrdenie o štúdiu," dodala hovorkyňa. SP študentovi opäť začne sirotský dôchodok vyplácať a doplatí mu ho aj za obdobie júl a august.

Ku koncu júla 2021 SP vyplácala celkovo 17.938 sirotských dôchodkov s priemernou výškou 145 eur.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]