Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
20.01.2022

Dolinková: Koordinácia Únie v oblasti zdravia môže pomôcť zvládať krízy

Poukázala, že zdravotníctva naprieč celou EÚ majú dnes spoločný problém v podobe nedostatku zdravotného personálu.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP.

Bratislava 20. januára (TASR) - Vytvorenie Európskej zdravotnej únie (EHU) by mohlo byť dôležitým krokom k poskytovaniu bezpečnejšej, dostupnejšej a kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov. Nutné je ale naplnenie niekoľkých cieľov. Pre TASR to uviedla Zuzana Dolinková z mimoparlamentného Hlasu-SD. O dobudovaní európskej únie zdravia sa diskutuje aj v rámci prebiehajúcej Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

"Aj v kontexte aktuálnej pandemickej situácie vnímam víziu na koordinované únijné kroky v oblasti zdravia ľudí ako možný efektívny nástroj na zvládanie zdravotníckych kríz. A súčasne aj ako potencionálny nástroj nevyhnutného pokroku a zlepšovania zdravotníctva jednotlivých členských štátov," poznamenala pre TASR Dolinková.

Poukázala, že zdravotníctva naprieč celou EÚ majú dnes spoločný problém v podobe nedostatku zdravotného personálu. "Lekárov, sestier, sanitárov, záchranárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov," doplnila s tým, že zdravotníctvo musí zostať vo výlučnej kompetencii každého štátu.

V tejto súvislosti je podľa Dolinkovej dôležité nastaviť konkurencieschopnosť zdravotníctiev členských krajín EÚ v oblasti podmienok mzdových, materiálnych, vzdelávacích, vedeckých, výskumných, ako i inovácií. "A to najmä prostredníctvom adekvátneho financovania stabilizovať postupne a rovnomerne zdravotnícky personál, ktorý je v tomto segmente najkľúčovejšou zložkou," spresnila s tým, že v prípade splnenia tohto cieľa by mohlo byť vytvorenie Európskej zdravotnej únie dôležitým krokom k lepšej zdravotnej starostlivosti.

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]