Autor textu: TASR
28.01.2022

V Štrasburgu bola plenárna schôdza, v Bratislave strednodobé hodnotenie

Ministri a štátni tajomníci členských krajín EÚ počas utorkového rokovania v Bruseli okrem iných tém zhodnotili aj doterajší pokrok v Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE).

Na archívnej snímke hviezdy na vlajke Európskej únie, FOTO TASR/AP.

Brusel 28. januára (TASR) - Plenárne zasadnutie Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) Štrasburgu minulý týždeň zúžilo okruh občianskych odporúčaní, ktoré vyplynuli z dvoch už ukončených občianskych panelov. Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, ktorý bol poverený riadením pracovnej skupiny pre zdravie v rámci CoFoE, pre TASR spresnil, že ním vedená pracovná skupina pre zdravie zúžila občianske odporúčania z tejto oblasti na štyri tematické okruhy.

Pripomenul, že ďalším krokom jeho pracovnej skupiny bude štruktúrovaná debata o vybraných témach vo februári. Súhrn záverov tejto skupiny – rovnako ako v prípade ostatných pracovných skupín – potom doručí predsedom troch hlavných inštitúcií EÚ: šéfom Rady EÚ, Európskej komisie a Európskeho parlamentu.

Ministri a štátni tajomníci členských krajín EÚ počas utorkového rokovania v Bruseli okrem iných tém zhodnotili aj doterajší pokrok v Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE). Slovensko vo štvrtok (27. januára) urobí súhrn svojich národných odporúčaní ako výsledok priameho dialógu s občanmi a zainteresovanými stranami. Bude to príspevok do celourópskej debaty o budúcnosti EÚ.

Spravodajca TASR v Bruseli informoval o tom, že štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS), ktorý je za proces konferencie zodpovedný v rámci rezortu diplomacie, svojich rezortných kolegov na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti upozornil, že Slovensko pripravilo takzvanú strednodobú konferenciu v rámci procesu CoFoE.

Cieľom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR je, aby Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) oveľa viac a silnejšie rezonovala v slovenskom politickom priestore a dodala do diskusie silný slovenský impulz o tom, akú EÚ chceme. Vo štvrtok to povedal šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) v svojom prejave na konferencii Občianska Európa – Strednodobé hodnotenie CoFoE v Bratislave.

"Treba však povedať to, že CoFoE nevzbudzuje takú veľkú pozornosť, ako napríklad obranná zmluva s USA. Ale Slovensko nie je jediná krajina, kde konferencia nerezonuje. Je to tak naprieč Európskou úniou," poznamenal Korčok.

pic
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas Konferencie Občianska Európa - Strednodobé hodnotenie Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) 27. januára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Slováci zdieľajú na digitálnej platforme Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) rovnaké obavy ako ostatní občania Európskej únie (EÚ). Najviac sa venujú zemne klímy a životnému prostrediu, nasleduje silnejšia ekonomika, sociálna spravodlivosť a pracovné miesta. Vo štvrtok to povedala podpredsedníčka Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová, pôvodom z Chorvátska, vo svojom prejave na konferencii Občianska Európa – Strednodobé hodnotenie CoFoE v Bratislave.

Šuicová upriamila pozornosť na niektoré zaujímavé odporúčania z európskych občianskych panelov, v ktorých boli zastúpení aj Slováci. "Pokiaľ ide o zdravie, vyzvali na trvalejšie zvýšenie spolupráce na európskej úrovni," poznamenala.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]