Autor textu: Radoslav Sunitra
02.05.2022

Palínski žiaci sa venovali environmentálnej a dopravnej výchove 

Žiaci zo Základnej školy s materskou školou Štefana Ďurovčíka v Palíne zisťovali počas jarnej blokovej výučby, ktorý dopravný prostriedok je najekologickejší a vyrobili model ekologického auta.

Foto: Archív školy

Už niekoľko rokov sa žiaci zo Základnej školy Štefana Ďurovčíka v Palíne učia dva dni pred veľkonočnými prázdninami blokovo. Jarná bloková výučba  bola v tomto roku zameraná na environmentálnu a dopravnú výchovu. Žiaci si v rámci programu Zelená škola priblížili všetkých jej 7 krokov, vysvetlili si pojem ekokódex a navrhli jeho znenie. Popritom sa porozprávali o tom, aké rôzne aktivity v škole vykonávajú, aby chránili prírodu a životné prostredie. Starší žiaci riešili rôzne úlohy zamerané na množstvo emisií z dopravy, no venovali sa aj skleníkovému efektu a potrebe cyklochodníka v okolí obce. Na makety listov spísali pravidlá správania sa k našej prírode a zamýšľali sa nad tým, ako môžu obyvatelia prispieť k zníženiu znečistenia ovzdušia. Praktické zručnosti si mladší žiaci precvičili pri výseve reďkovky, mrkvy, petržlenu, kalerábu, cibuľky a šalátu do vyvýšených záhonov.

pic
Foto: Archív školy

​​​​​​​V rámci dopravnej výchovy žiaci absolvovali kurz jazdy na bicykli, zopakovali si, čo patrí k povinnej výbave cyklistu, aké sú hlavné časti bicykla a čo musí bicykel mať, aby mohol byť súčasťou cestnej premávky. Na pripravenom detskom ihrisku si potom mohli žiaci upevniť nadobudnuté vedomosti o pravidlách cestnej premávky a preveriť vedomosti o dopravných značkách, s ktorými sa môžu v bežnom živote stretnúť. Vyskúšali si roly chodcov, cyklistov alebo vodičov. Mladší žiaci si pozreli prezentáciu o dopravných prostriedkoch, porozprávali sa o tom, ktoré z nich znečisťujú ovzdušie najviac a ktoré najmenej, kašírovaním vyrobili model ekologického auta.

pic
Foto: Archív školy
pic
Foto: Archív školy
pic
Foto: Archív školy

Netradičné aktivity si vyskúšali starší žiaci aj vďaka programu Unicef. V školskej kuchynke pripravili v rámci podujatia „Cesta okolo sveta v kuchyni“ chutné ukrajinské pirôžky a afganské keksíky.

pic
Foto: Archív školy

Nadobudnuté vedomosti žiaci zúročili na pripravených stanovištiach počas druhého dňa blokovej výučby. Vďaka nej zistili, že najekologickejším dopravným prostriedkom je bicykel a pomôcť nielen prírode, ale i sebe samým môžeme chôdzou, ktorá je zdraviu veľmi prospešná.
Zostáva len veriť, že sa takto ekologicky budú správať aj ostatní, aby sme našu nádhernú prírodu zachovali aj pre ďalšie generácie.
​​​​​​​
Mgr. Radoslav Sunitra, Základná škola s materskou školou Štefana Ďurovčíka, Palín 104

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
Napíšte nám [email protected]