Autor textu: TASR
17.05.2022

Štát podľa NKÚ nedostatočne finančne podporuje mládež a športovcov 

Cieľavedomú podporu mládežníckeho športu, ako aj výchovu talentov je možné robiť iba udržateľným a systémovým spôsobom, povedal šéf kontrolórov Karol Mitrík.

Na archívnej snímke predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Karol Mitrík. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Bratislava 17. mája (TASR) - Z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR vyplýva, že štát nedostatočne finančne podporuje mládež a športovcov. Pomoc v mnohých prípadoch pokrýva len to najnevyhnutnejšie na organizovanie výcvikových kempov, na sústredenia či súťaže. Športové kluby by bez podpory zo súkromných zdrojov mali problém udržať mládežnícke družstvá v súťažiach. Kontrola prebiehala v rokoch 2018 až 2020.  

      V rámci kontroly preveroval NKÚ použitie príspevku uznanému športu z kapitoly ministerstva školstva, konkrétne v Slovenskom zväze ľadového hokeja (SZĽH), Slovenskej basketbalovej asociácii (SBA), Slovenskom atletickom zväze (SAZ) a v Slovenskom tenisovom zväze (STZ). Kontrolóri potvrdili, že uvedené zväzy rozdelili príspevky v súlade so zákonom o športe. "Nedostatky však zistili pri prerozdelení samotných príspevkov, keďže v niektorých prípadoch boli prostriedky prideľované bez kritérií," zhodnotil NKÚ.

      Kontrolóri niektorých národných športových zväzov si podľa NKÚ neplnili úlohy a povinnosti, ktoré im ukladá zákon o športe. Niektorí nevypracovávali správy o výsledkoch svojich kontrol. 

      Kontrolný úrad odporúča štátu, aby so zástupcami športovej obce stanovil jednotné pravidlá a merateľné kritériá. Podľa nich sa potom budú poskytovať účelové financie na športové projekty. Zároveň by mal určiť mechanizmus transparentného prideľovania finančných príspevkov, a to aj zavedením centrálneho registra dotácií na šport zo všetkých zdrojov, konštatuje NKÚ.

      Odporúča tiež parlamentnému výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport zaviazať rezort školstva vypracovať koncepciu štátnej politiky v oblasti športu, ktorá by definovala kompetencie zúčastnených strán, nastavila by transparentný a udržateľný systém financovania športu. Poslanci by tiež mali ministerstvo zaviazať, aby informovalo o budovaní IT systému v oblasti športu. 

      "Cieľavedomú podporu mládežníckeho športu, ako aj výchovu talentov je možné robiť iba udržateľným a systémovým spôsobom. Súčasťou udržateľného modelu musí byť finančný mechanizmus, v ktorom je štátna podpora nosným finančným zdrojom, aj keď súkromné peniaze zostávajú jeho neoddeliteľnou súčasťou," povedal šéf kontrolórov Karol Mitrík.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
Napíšte nám [email protected]