Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
10.07.2023

Kybernetickým útokom na IT infraštruktúru UMB došlo k odcudzeniu 420.000 súborov

Ako rektor UMB zdôraznil, v deň kybernetického útoku došlo k okamžitému vypnutiu siete a serverov univerzity ich správcami a osobných počítačov zo strany zamestnancov.

UMB. FOTO TASR - Branislav Račko

Banská Bystrica 10. júla (TASR) – Kybernetickým útokom na IT infraštruktúru Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici došlo k neoprávnenému prístupu a následnému odcudzeniu dát rôznej povahy v celkovom počte približne 420.000 súborov obsahujúcich aj osobné údaje fyzických osôb. V súvislosti s porušením ochrany osobných údajov o tom na webovej stránke školy i na sociálnej sieti informoval rektor UMB Vladimír Hiadlovský. Závažný bezpečnostný incident sa stal 20. júna prostredníctvom "Medusa ransomware".
        
"Bezprostredne po kybernetickom útoku došlo v prostredí darknetu k zverejneniu sedemdňového ultimáta pre UMB s požiadavkou zaplatenia výkupného vo výške 500.000 amerických dolárov za nezverejnenie nelegálne získaných dát, pričom uvedenú sumu mohol okrem nás zaplatiť ktokoľvek, kto má o ukradnuté dáta záujem," konštatoval Hiadlovský s tým, že medzi dotknuté osoby zasiahnuté bezpečnostným incidentom patria predovšetkým zamestnanci a študenti UMB vrátane bývalých, ako aj uchádzači o zamestnanie a štúdium, jej klienti či príbuzní týchto osôb.
        
Ako rektor UMB zdôraznil, v deň kybernetického útoku došlo k okamžitému vypnutiu siete a serverov univerzity ich správcami a osobných počítačov zo strany zamestnancov, aby sa predišlo jeho pokračovaniu a nedošlo tak k ďalšiemu úniku alebo poškodeniu údajov. UMB upovedomila o vzniknutej situácii všetky organizácie, s ktorými má technické prepojenia, aby mohli prijať adekvátne opatrenia. Incident nahlásila Národnému bezpečnostnému úradu, ako i ďalším kompetentným a na polícii podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
        
Podľa Hiadlovského, univerzita po útoku prijala viaceré bezpečnostné opatrenia vrátane reinštalácie všetkých osobných počítačov s cieľom likvidácie potenciálne kompromitovaných systémov a zamedzeniu útočníkom opätovne sa dostať do siete. Údaje z pôvodných PC zamestnancom vrátia až po dôkladnej kontrole antivírovým softvérom. Okrem iného vyzvala zamestnancov, u ktorých sa identifikovalo odcudzenie digitalizovaných dokladov, aby v čo najkratšom čase vykonali úkony smerujúce k ich zneplatneniu.
        
V prípade, ak sa dotknutá osoba dozvie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že jej osobné údaje sa použili v rozpore s jej záujmami, môže sa obrátiť na kontakty zverejnené na webe UMB.

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]