Autor textu: PaedDr. Helena Rusnáková
21.07.2023

Termálne kúpalisko Štrand Nové Zámky má 85 rokov

Vznik novozámockého kúpaliska je spojený s menom učiteľa Emila Tatárika.

Foto: PaedDr. Helena Rusnáková

Počas slnečným letných dní nielen Novozámčania, ale aj obyvatelia širšieho regiónu s obľubou trávia svoj voľný čas na  novozámockom prírodnom kúpalisku. Počas prechádzky areálom kúpaliska našu  pozornosť upúta socha muža sediaceho na lavičke. Táto socha v životnej veľkosti, znázorňuje zakladateľa mestského kúpaliska, Emila Tatárika. 

Novozámocký učiteľ, zakladateľ kúpaliska Emil Tatárik sa narodil roku 1887 v obci Ondrochov ( okres Nové Zámky).  

Nemal ľahké detstvo. V ranom detstve sa stal sirotou ,svoje detské roky strávil v budapeštianskom sirotinci.  V roku 1906 úspešne ukončil svoje štúdium v ostrihomskom učiteľskom ústave.  Srdce ho však ťahalo do regiónu, v ktorom sa narodil. Po skončení 1.svetovej vojny sa presťahoval do Nových Zámkov. Jeho prvým učiteľským miestom v regióne sa stala ľudová škola v obci Tvrdošovce. Od roku 1925 až po odchod do dôchodku učil v Nových Zámkoch.

Jeho láska k deťom a mládeži sa prejavovala nielen na pôde školy, ale aj mimo nej. Emil Tatárik bol vynikajúcim šachistom. Patril k najaktívnejším členom Novozámockej športovej jednoty ÉSE. Od roku  1921 bol členom Spolku československých šachistov.

Okrem šachu jeho srdcovou záležitosťou bola príroda a jej ochrana. Veľa času trávil so svojimi žiakmi v prírode nielen ako učiteľ, ale aj ako vedúci skautského oddielu. Poznajúc možnosti, ktoré ponúkala novozámocká príroda sa rozhodol iniciovať založenie prírodného kúpaliska v Nových Zámkoch.  Časť novozámockého prírodného prostredia medzi dvomi ramenami rieky Nitra sa postupne premenila na kúpalisko, ktoré bolo otvorené v roku 1938. Emil Tatárik tu trávil veľa voľného času. Stretával sa tu so žiakmi, priateľmi, známymi.

Na kúpalisku sa pravidelne stretávali aj novozámockí šachisti, ktorí si s nim radi zmerali svoje šachové zručnosti.

Emil Tatárik bol všestranne aktívnym človekom . Okrem športu bol činný aj v kultúrnej sfére. V roku 1949 sa stal prvým predsedom novozámockého CSEMADOKu. Zomrel 7. marca 1957  Pochovaný je na cintoríne sv.Jozefa v Nových Zámkoch.
​​​​​​​
Jeho meno sa natrvalo zapísalo medzi významných Novozámčanov.

pic
Foto: historická pohľadnica
pic
Foto: PaedDr. Helena Rusnáková
Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]