Autor textu: PaedDr.Helena Rusnáková
14.08.2023

Farské hudobné leto v Nových Zámkoch príjemne prekvapilo

v Nových Zámkoch 

Foto: Helena Rusnáková

Bratislava 14.08.2023 (Skolske.sk)

V tomto roku - po trojročnej pauze skrz pandémiu Covid 19  - ožilo podujatie Novozámocké farské hudobné leto.

V sobotu 12.augusta si v priestoroch Farského kostola Povýšenia sv. Kríža milovníci hudby mali možnosť  vypočuť organový koncert Juraja Křemena. 

Juraj Křemen vyštudoval koncertnú hru na organe na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave (Marek Vrábel) a na Akadémii múzických umení v Prahe (Jaroslav Tůma). V súčasnosti pokračuje v štúdiu na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst v Stuttgarte v odboroch organová interpretácia (Jürgen Essl) a improvizácia (Jürgen Essl, Johannes Mayr). Počas štúdia na Akadémii múzických umení v Prahe absolvoval polročnú študijnú stáž na Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik v Regensburgu (Stefan Baier) a ročnú študijnú stáž na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst v Stuttgarte (Jürgen Essl).
​​​​​​​
Pedagogicky pôsobí na Súkromnom konzervatóriu v Prešove, kde vyučuje organovú interpretáciu a improvizáciu. Príležitostne spolupracoval so Zborom sv. Cecílie pri Metropolitnej Katedrále sv. Alžbety Uhorskej v Košiciach. Koncertne sa predstavil v Nemecku, Česku, Poľsku a na Slovensku. Ako chrámový organista pôsobil v Bazilike minor Narodenia Panny Márie v Marianke pri Bratislave, Farskom kostole Najsvätejšej Trojice v Prešove a v Bazilike minor Nanebovzatia Panny Márie na Svätej Hore v Příbrami.
 
Mnohí  Novozámčania  si ho pamätajú z koncertov počas jeho študentských čias. Pred niekoľkými dňami mladý slovenský organista zožal na medzinárodnej súťaži v nemeckom Ochenhausene mimoriadny úspech.  V konkurencii účastníkov z celého sveta sa mu podarilo získať 1. cenu na medzinárodnej organovej súťaži 11. Joseph-Gabler-Orgelwettbewerb 2023. Tiež mu bola udelená 2. cena Justin-Heinrich- Knecht-Sonderpreis 2023 mesta Biberach an der Riß za interpretáciu jeho skladby.

Účastníci koncertu zažili atmosféru plnú harmónie a krásnych melódií.
 
Organizátorom podujatia bolo OZ Bonum et Caudium. Koncert finančne podporili Mesto Nové Zámky, Farnosť Nové Zámky - Rímskokatolícka cirkev, Televízia Nové Zámky.

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]