Autor textu: TASR
06.11.2023

Komora učiteľov vyzýva Druckera preveriť financovanie priamo riadených inštitúcií ministerstva školstva

Komora učiteľov vyzýva Druckera, aby preveril financovanie týchto inštitúcií vo svojom rezorte a viac peňazí sa dostávalo do podfinancovaných škôl a školských zariadení. 

Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker (Hlas-SD). FOTO TASR - Martin Baumann

Bratislava 6. novembra (TASR) - Slovenská komora učiteľov (SKU) vyzýva šéfa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Tomáša Druckera (Hlas-SD), aby preskúmal financovanie priamo riadených inštitúcií vo svojom rezorte. Poukázali pritom na vysoké odmeňovanie vybraných vedúcich zamestnancov v Národnom inštitúte vzdelávania a mládeže (NIVaM). Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol prezident SKU Vladimír Crmoman.  

"V súčasnosti sú školy na tom tak, že mnohí majú ledva na to, aby kúrili a svietili, preto je pre nás zarážajúce, čo sme zistili prostredníctvom infozákona. Pozreli sme sa na tri inštitúcie - NIVaM, Štátnu školskú inšpekciu (ŠŠI) a Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV)," uviedol prezident SKU. Porovnanie ukázalo, že platy v NIVaM sú v priemere o tisíc eur vyššie ako v ŠŠI alebo ŠIOV a niektorí vedúci zamestnanci zarábajú o 1500 eur viac ako riaditelia v ŠŠI alebo ŠIOV. Dodal, že riaditeľ NIVaM pritom poberá plat aj inde. 

Crmoman zdôraznil, že priemerný plat niektorých vedúcich zamestnancov v NIVaM za posledných 12 mesiacov je zhruba 5000 eur za mesiac. Na odmeny vedúcich zamestnancov NIVaM sa podľa jeho slov za rok minulo asi 370.000 eur, pričom zamestnanci ŠIOV a ŠŠI majú odmeny rádovo takmer desaťkrát nižšie. "Je to pre nás veľmi zvláštne, že sú tu takéto veľké rozdiely a že tak veľa financií ide do týchto platov hlavne v situácii, keď sa učitelia búria s platmi, ktoré sú oveľa nižšie ako ich všetkých vysokoškolsky vzdelaných kolegov," uviedol s tým, že NIVaM si zároveň neplní dobre svoje povinnosti. 

Komora učiteľov vyzýva Druckera, aby preveril financovanie týchto inštitúcií vo svojom rezorte a viac peňazí sa dostávalo do podfinancovaných škôl a školských zariadení. Taktiež požadujú transparentné a odborné výberové konania pre nominácie úradníkov na MŠVVaŠ a jeho organizácie. 


Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]