Autor textu: TASR
07.02.2024

Najväčšia slovenská univerzita chce vytvoriť doktorandskú školu

Vytvorí sa tak podľa Masarika priestor, kde budú môcť doktorandi spoločne pracovať a vzájomne interagovať.

Ilustračná snímka. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 7. februára (TASR) - Najväčšia slovenská univerzita plánuje vytvoriť doktorandskú školu. Slúžiť má doktorandom z viacerých fakúlt a poskytovať im aj celouniverzitné vzdelávanie. Pre TASR to uviedol prorektor pre vedu a doktorandské štúdium Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Jozef Masarik s tým, že spustená by mala byť od budúceho akademického roka.
        
"Cieľom doktorandskej školy je skvalitniť vzdelávanie doktorandov, zvýšiť multidisciplinárnosť výskumu a interakciu doktorandov z rôznych odborov medzi sebou," priblížil Masarik. Vytvorí sa tak podľa neho priestor, kde budú môcť doktorandi spoločne pracovať a vzájomne interagovať.
        
Avizoval, že doktorandská škola bude tiež poskytovať celouniverzitné vzdelávanie. Zahŕňať má aktivity potrebné pre doktorandov bez ohľadu na to, v akom odbore študujú. Ako príklad uviedol aktivity na rozvíjanie IT schopností, štatistické metódy či vzdelávanie v oblasti didaktiky a pedagogiky.
        
Zámerom je tiež zlepšiť podmienky na mobilitu doktorandov. "Budú tam špičkoví školitelia, ktorí určite majú medzinárodné kontakty, majú granty, bude to tvorené grantami, a tým pádom môžeme študentov aj viac vysielať do zahraničia," skonštatoval prorektor pre vedu a doktorandské štúdium.
        
Nedávny prieskum Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) realizovaný na slovenských vysokých školách ukázal, že stáž v zahraničí absolvoval len malý podiel doktorandov. "Bola to len jedna štvrtina doktorandov," upozornil predseda výkonnej rady SAAVŠ Robert Redhammer.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]