Autor textu: TASR
29.04.2024

FOTO A VIDEO: Ministri a poslanci odpovedali študentom na špeciálnej hodine otázok

​​​​​​​Predseda občianskeho združenia Modelový parlament Slovenska Sebestyén Marosz ozrejmil, že diskutovať s politikmi prišli mladí z celého Slovenska.

Na snímke spoločná fotografia stredoškolákov, členov Vlády SR a vedenia parlamentu po zasadnutí Modelového parlamentu Slovenska. TASR - Martin Bauman

Bratislava 29. apríla (TASR) - Ministri a poslanci odpovedali študentom na špeciálnej hodine otázok v pléne Národnej rady (NR) SR. Otázky kládli študenti, ktorí sa v Bratislave stretli na štvordňovom zasadnutí Modelového parlamentu Slovenska. Zaujímali ich vlastnosti politikov, ale aj ciele ministrov či práca v opozícii.
        
Študentov v rokovacej sále privítal podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas-SD). "Toto je miesto, kde sa prijímajú zákony, kde sa stretávajú politici a diskutujú o legislatíve," uviedol s tým, že aj napriek sporom a miestami vybičovanej atmosfére je miesto symbolom demokracie.
        
Predseda občianskeho združenia Modelový parlament Slovenska Sebestyén Marosz ozrejmil, že diskutovať s politikmi prišli mladí z celého Slovenska. Dodal, že cieľom podujatia je naučiť ich viac o legislatívnom procese a fungovaní štátu.

​​​​​​​
 
Na otázky odpovedali okrem Žigu aj podpredseda parlamentu Michal Šimečka (PS), ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD), minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD), vicepremiér pre eurofondy Peter Kmec (Hlas-SD), opozičný poslanec Ján Horecký (KDH). Neskôr prišiel aj minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Študenti sa pýtali napríklad akú najlepšiu a najhoršiu vlastnosť nadobudli v politike. Ministri a poslanci sa zhodli na potrebe trpezlivosti a hľadania kompromisov. Žiga poznamenal, že v diskusii je dôležité počúvať a byť zdržanlivý. Vyzdvihol schopnosť politika vedieť sa dohodnúť, aby dokázal presadzovať svoj program. Šimečka doplnil, že v politike sa treba neustále snažiť, aj keď niečo aktuálne nevychádza. Horecký zdôraznil aj potrebu väčšej zodpovednosti vzhľadom na funkciu.
        

pic
Na snímke stredoškoláci sedia v poslaneckých laviciach počas zasadnutia Modelového parlamentu Slovenska. FOTO TASR - Martin Baumann

Čo sa týka negatívnych vlastností politikov, Kmec ich vidí napríklad vo vyhľadávaní konfliktov s cieľom ukázať sa verejnosti. Drucker prezradil, že na sebe vníma ako negatívum aj väčšiu uzavretosť po príchode z práce. Dolinková doplnila, že nerada mešká, no vzhľadom na program ministrov sa to často stáva.
        
Pri otázke o vzoroch sa ministri a poslanci zhodli, že politické názory jednotlivca formujú aj priatelia či blízki. Spomedzi známych osobností, ktoré sú ich vzormi, zazneli Milan Rastislav Štefánik, Václav Havel, Henry Kissinger, Robert Schuman či C. S. Lewis.
        
Študenti sa tiež pýtali, ako vnímajú, že pred nimi sedia možno aj budúci politici. Ministri a poslanci ocenili, že sa toľko mladých zaujíma o veci verejné. Erik Tomáš im zaželal veľa odvahy a odporučil, aby sa nenechávali ovplyvňovať len názormi okolia, ale snažili sa na základe viacerých zdrojov vytvoriť si svoj vlastný pohľad.

pic
Na snímke stredoškoláci sedia v poslaneckých laviciach počas zasadnutia Modelového parlamentu Slovenska. FOTO TASR - Martin Baumann
pic
Na snímke predseda Modelového parlamentu Slovenska Sebestyén Marosz stojí za rečníckym pultom počas zasadnutia MPS. FOTO TASR - Martin Baumann
pic
Na snímke stredoškoláci sedia v poslaneckých laviciach počas zasadnutia Modelového parlamentu Slovenska. FOTO TASR - Martin Baumann

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]